Giełdowy debiut skazany na sukces

Maciej Zbiejcik
opublikowano: 08-11-2010, 07:10

Optymiści liczą, że akcje giełdy dadzą zarobić nawet 23 proc.

Jutro historyczny dzień. Na warszawskim parkiecie zadebiutują akcje Giełdy Papierów Wartościowych (GPW). Analitycy spodziewają się dobrej inauguracji notowań. Ale trudno się dziwić, skoro popyt inwestorów w zakończonej już ofercie publicznej przekroczył najśmielsze oczekiwania.

None
None

Przed ofertą GPW przeprowadziliśmy wśród 15 krajowych analityków sondę. Wynikało z niej, że akcje giełdy dadzą zarobić na debiucie około 10 proc. Pytaliśmy nie tylko o przebitkę, ale również o cenę emisyjną oraz liczbę zapisów w transzy detalicznej. Zdecydowana większość szacowała, że cena emisyjna będzie bliska maksymalnej (43 zł). Tak rzeczywiście się stało. Dużo większą sztuką okazało się wytypowanie liczby zapisów. Szuka ta udała się tylko jednemu analitykowi. Był nim Krzysztof Borowski z KBC Securities. W ankiecie obstawił on, że kurs debiutanta poszybuje w górę na pierwszej sesji o 17,5 proc. Dzisiaj podtrzymuje opinię.

A Ty na co liczysz? Zagłosuj w naszej sondzie>>

Ludwik Sobolewskiartykuły, informacje, spółki, linki, zdjęcia

O prognozy dotyczące debiutu GPW zapytaliśmy też pozostałych uczestników naszej ankiety. Wojciech Szymon Kowalski, analityk Inwest Consulting, przewidywał dwa tygodnie temu, że na akcje GPW zapisze się 280 tys. osób. Pomylił się niewiele. Teraz spodziewa się udanego debiutu.

- Podtrzymuję opinię, że na pierwszej sesji kurs GPW może wzrosnąć o 23 proc. - ocenia Wojciech Szymon Kowalski.

Może się okazać, że inwestorzy staną we wtorek przed dylematem, czy od razu zrealizować zysk na akcjach giełdy, czy też przytrzymać papiery dłużej.

- Jeśli ktoś nie sprzeda akcji GPW na pierwszej sesji, może nie być rozczarowany. Jest to na tyle atrakcyjny papier, że w perspektywie najbliższych miesięcy akcje giełdy mogą być notowane powyżej ceny emisyjnej. Papier może być traktowany jako bezpieczna inwestycja - podpowiada Piotr Wiśniewski, analityk PKO BP Bankowy PTE.

Swoje może zrobić także obietnica wypłacania dywidendy.

Więcej w poniedziałkowym "Pulsie Biznesu" - KUP ONLINE>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane