Giełdy światowe dyktują tempo graczom z GPW

Artur Szymański
opublikowano: 22-05-2007, 00:00

Poniedziałkowa sesja udowodniła całkowitą zależność koniunktury na GPW od kierunku obranego przez giełdy zachodnie. Jednocześnie widać brak zależności od krajowych danych makroekonomicznych. Warszawscy inwestorzy całkowicie zlekceważyli gorsze niż oczekiwano dane o produkcji przemysłowej i cenach producentów. Stało się tak, choć ekonomiści zinterpretowali je jako zapowiedź spowolnienia wzrostu gospodarczego w II kwartale, wobec oczekiwanego rekordowego poziomu w I kwartale.

Inwestorzy wpatrzyli się tylko i wyłącznie w zachowanie kolegów po fachu na giełdach Londynu, Paryża i Frankfurtu. Ponieważ tam przewagę mieli kupujący, również na warszawskim parkiecie panowały dobre nastroje. Po południu humory dodatkowo poprawiło korzystne otwarcie handlu na Wall Street. Drugi raz z rzędu rekord wszech czasów poprawił mWIG40, rosnąc o 2,9 proc. do 5344,88 pkt. WIG20 zakończył dzień najwyższym poziomem dnia równym 3567,18 pkt, czyli 1,46 proc. wyżej niż w piątek.

Gracze doprowadzili główny indeks GPW w pobliże dolnej granicy niewielkiej luki bessy 3569-3571 pkt stanowiącej słaby opór. Nie będzie problemem uporanie się z nim, pod warunkiem że Dow Jones kolejny raz wyśrubuje rekord hossy. Czy tak się jednak stanie, bardzo trudno przewidzieć. W zgadywanki nie ma się co bawić, należy na bieżąco reagować na zmieniającą się sytuację.

W najbliższych dniach nie ma w USA publikacji istotnych danych makro, które mogłyby rzucać światło na dalszy rozwój trendu. Kształtowanie się koniunktury na Wall Street — a co za tym idzie — także w Europie Zachodniej i w Warszawie, będzie najbardziej zależne od lokalnych czynników. Przypomnijmy, że ostatnimi czasy amerykańscy inwestorzy kupują akcje pod spektakularne fuzje opiewające na sumy idące w miliardy dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Szymański

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu