Giełdy w Azji zapikowały

WST
opublikowano: 03-03-2008, 07:59

Nowy tydzień na dalekowschodnich giełdach zaczął się od silnego tąpnięcia. Po piątkowych znaczących spadkach w Stanach Zjednoczonych wśród azjatyckich inwestorów wzrosły obawy o przyszłość światowej gospodarki i sektora finansowego. W efekcie mocnej podaży walorów, indeksy na  Wschodzie spadały najmocniej od ponad miesiaca.

Tokijski Nikkei 225, główny wskaźnik japońskiej giełdy, największej w Azji i Oceanii, na finiszu odnotował sięgającą 4,5 proc. stratę. Zakończył tym samym dzień na najniższym poziomie od 23 stycznia schodząc poniżej bariery 13 tys. pkt.

Bolesna przecena stała się również udziałem giełd w Seulu, Hongkongu, Singapurze, Sydney i na Tajwanie.

Ze spadkowego trendu wyłamały się chińskie parkiety. Indeks benczmarkowy CSI 300 wzrósł bowiem na zamknięciu o 2,5 proc.

Wyprzedaż skupiła się przede wszystkim na papierach instytucji finansowych. Ponad 5 proc. stracił na wartości Commonwealth Bank, największy w Australii dostarczyciel środków na kredyty hipoteczne. Z kolei w Tokio powody do smutku mieli akcjonariusze Mitsubishi UFJ, lidera sektora bankowego w Kraju Kwitnącej Wiśni. W Hongkongu spadały notowania HSBC Holdings, największego w Europie banku pod względem wielkości rynkowej.

Spadek cen surowców (choć na finiszu tendencja się odwróciła) doprowadził do przeceny udziałów większości spółek górniczych. Nieudany dzień mieli posiadacze walorów BHP Billiton oraz Rio Tinto. W przeciwnym kierunku podążył natomiast kurs papierów Zinifex. Na giełdzie w Sydney wycena zwyżkowała o ponad 8 proc. po informacji o zgodzie na fuzję z Oxiana, czwartym producentem metali na Antypodach. Notowania Oxiana spadały.

Pod kreską toczył się handel walorami największych eksporterów. Zapikowały kursy m.in. Toyoty i Nintendo oraz Samsung Electronics.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane