Giełdy w Europie nadal w górę

WST
opublikowano: 27-07-2010, 18:38

Indeksy największych zachodnioeuropejskich giełd kontynuowały we wtorek wspinaczkę. Niemal niezagrożeni rosły przez cały dzień wspierane kilkoma dobrymi wynikami kwartalnymi rynkowych gigantów.

Inwestorzy dosyć lekko przyjęli informację o gigantycznych stratach koncernu BP. Kupujących motywowały też do działania zakończone na plusie poranne notowania w Azji, zwyżkująca wycena kontraktów terminowych na indeksy amerykańskich giełd a potem zielona pierwsza faza sesji na Wall Street.

Dane z USA, zwłaszcza o zaufaniu konsumentów (gorsze niż zakładały prognozy) osłabiły morale byków i końcówka sesji w Europie była już dosyć nerwowa. Na finiszu londyński FTSE zyskiwał 0,27 proc., paryski CAC rósł o 0,83 proc. zaś DAX zwyżkował o 0,21 proc.

Bohater największej w historii katastrofy ekologicznej, brytyjski potentat paliwowy BP poinformował o sięgającej 17,2 mld USD stracie w drugim kwartale. Gros tej kwoty to jednak efekt utworzenia ponad 32 mld USD rezerw. przeznaczonych w głównej mierze na pokrycie szkód po wycieku ropy w Zatoce Meksykańskiej. Dane te jednak nie wstrząsnęły handlującymi. Znaleźli oni „pocieszenie” w rezultatach m.in. UBS i Deutsche Banku. 

Wycena papierów szwajcarskiego UBS zwyżkowała o ponad 9 proc. notując największą dzienną dynamikę od maja. Zysk netto instytucji wyniósł w minionym kwartale 2,01 mld CHF wobec 1,4 mld CHF straty rok wcześniej i 1,12 mld CHF prognozy analityków.

Powody do zadowolenia mieli również akcjonariusze niemieckiego giganta bankowego. Kurs zyskiwał około 4 proc. po informacji o 6,4-proc. wzroście zysku w drugim kwartale do 1,16 mld EUR. Analitycy oczekiwali natomiast 1,05 mld EUR.

Z uwagi na bardzo dobre wyniki ogromnym powodzeniem cieszyły się również udziały Croda International, brytyjskiego wytwórcy chemikaliów i składników dla sektora kosmetycznego.

Takiego szczęście nie mieli natomiast posiadacze akcji InterContinental Hotels Group. Kurs zniżkował momentami o ponad 7 proc. To wynik informacji o sprzedaży przez braci Barclay swojego 10-proc. udziału w jednym z największych na świecie właścicieli hoteli za 335 mln GBP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST

Polecane