LONDYN (Reuters) - Główne indeksy giełdowe w Europie odrobiły w poniedziałek po południu znaczną część strat z rana, bo sesje w USA zaczęły się od zwyżek.
Indeks Eurotop 300 i indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 straciły około pół procent, odrabiając tym samym mniej więcej dwie trzecie wcześniejszych spadków.
Indeks europejskiego sektora technologicznego tracił po południu 2,56 procent, ale około południa spadek wynosił aż pięć procent. Głównym powodem przeceny spółek technologicznych było obniżenie przez dom maklerski WestLB Panmure długoterminowej rekomendacji dla Nokii do "sprzedawaj".
Kurs Alcatela spadł o 1,2 procent bo bank inwestycyjny Morgan Stanley obniżył prognozę zysku na akcję francuskiego koncernu o 55 procent w 2001 roku i o 44 procent w 2002.
Wśród przecenianych spółek technologicznych wyjątkiem okazał się brytyjski koncern Marconi. Jego kurs wzrósł o 6,2 procent. W weekend prezes koncernu, George Simpson powiedział jednej z gazet, że kierowana przez niego spółka może stać się celem przejęcia.
W ubiegłym tygodniu akcje Marconiego straciły połowę wartości po tym jak spółka obniżyła swoją prognozę zysku.
((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, [email protected]))