Giełdy w Europie rozpoczynają sesje od wzrostów

EXBUD Spółka Akcyjna
19-03-2001, 10:49

LONDYN (Reuters) - Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom poniedziałkowe sesje na giełdach w Europie rozpoczęły się od zwyżek. Rosły akcje spółek technologicznych, w oczekiwaniu na znaczącą obniżkę stóp procentowych w USA we wtorek, oraz firm wydobywczych.

Indeks Eurotop 300, grupujący 300 największych spółek europejskich, wzrósł o 0,46 procent. Pomimo spadków na Nasdaqu w piątek, akcje szwedzkiego producenta telefonów komórkowych Ericssona wzrosły o dwa procent, a Nokii o 3,4 procent.

W poniedziałek australijska grupa BHP Ltd ogłosiła wartą 28 miliardów dolarów fuzję z brytyjskim Billiton, w wyniku której powstanie drugą na świecie, po amerykańskim Alcoa, firma zajmującą się górnictwem.

"Spodziewałam się, że skoro Nasdaq zakończył ubiegły tydzień poniżej 2.000 punktów to dzisiejsze sesje rozpoczną się od spadków. Jednak stało się inaczej, a to dobry znak" - powiedziała Sharon Coombs z HSBC Securities.

Decyzja Bank Japonii o powrocie do polityki zerowych stóp procentowych nie miała większego wpływu na rynek.

"Nie zmieni to negatywnych nastrojów rynku wobec rozwoju sytuacji gospodarczej w Japonii" - uważa Mike Young z Goldman Sachs.

Czerwcowe kontrakty terminowe na Nasdaq 100 wzrosły o 27 punktu, a na Standard & Poor's 500 zyskały 7,8 punktu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EXBUD Spółka Akcyjna

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w Europie rozpoczynają sesje od wzrostów