Giełdy w górę po zastrzyku od Fed

KZ, Bloomberg
30-11-2011, 14:18

Fed w porozumieniu z ECB i bankami centralnymi z Japonii, Kanady, Szwajcarii i Anglii zdecydował o obniżeniu o 50 pkt. baz oprocentowania dolarowych linii swapowych, by zwiększyć płynność sektora bankowego. Dolar natychmiast stracił na wartości.

WIG20 wrócił nad kreskę po dobrych danych o polskim PKB w III kw., a paliwem do dalszych mocnych wzrostów okazały się też decyzje chińskiego i amerykańskiego banku centralnego.
Zobacz więcej

WIG20 wrócił nad kreskę po dobrych danych o polskim PKB w III kw., a paliwem do dalszych mocnych wzrostów okazały się też decyzje chińskiego i amerykańskiego banku centralnego.

O godz. 14.26 kurs USD/PLN spadł do niespełna 3,36 zł. Przed decyzją Fed notowania znajdowały się blisko 3,40 zł.

Złoty zyskał również do euro i franka szwajcarskiego.

Na te doniesienia pozytywnie zareagowały też giełdy: futures na amerykańskie indeksy mocno wzrosły, a WIG20 zyskał kilkadziesiąt punktów. O godz. 14.34 indeks blue chipów rósł o 3,5 proc. do 2258 pkt.

Skoordynowana akcja banków centralnych ma na celu zwiększenie ich zdolności do dostarczenia płynności systemowi finansowemu. Ma to złagodzić negatywny wpływ napięć na rynkach finansowych dla dostępności kredytów dla przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.

To kolejny dziś dobry sygnał dla byków, po lepszym od oczekiwań raporcie z rynku pracy USA i obniżce stopy rezerw obowiązkowych w Chinach.

Komentatorzy studzą jednak entuzjazm.

- Czy dostarczenie płynności na rynki można uznać za przełom, skoro problem nr 1 to zadłużenie krajów strefy euro? - ocenia Jens Sondergaards, starszy ekonomista w londyńskim biurze banku Nomura.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Giełdy w górę po zastrzyku od Fed