Giełdy w USA nadal rosną

opublikowano: 13-09-2018, 22:20

S&P500 wzrósł o 0,5 proc. To czwarta zwyżka indeksu z rzędu. Dow Jones zyskał 0,6 proc. i po raz pierwszy w tym miesiącu zakończył sesję powyżej 26000 pkt. Nasdaq wzrósł o 0,75 proc.

Amerykańskie rynki akcji rosły w czwartek dzięki informacji, że sekretarz skarbu Steven Mnuchin zaprosił Chiny do wznowienia rozmów w sprawie handlu. Inwestorzy uznali, że może oznaczać to przynajmniej opóźnienie nałożenia cła na chiński import wartości 200 mld USD do czasu po wyborach uzupełniających w listopadzie. Kolejnym wzrostowym impulsem była wiadomość, że inflacja w sierpniu okazała się niższa niż oczekiwano. Osłabiło to dolara i spowodowało wzrost cen obligacji skarbowych. Złoto i ropa staniały. W przypadku tej drugiej powodem były doniesienia osłabiające obawy niedostatecznej podaży po tym jak z rynku zniknie ropa z Iranu obłożonego sankcjami przez USA.

Bloomberg

Na zamknięciu rosła wartość wskaźników 9 z 11 głównych segmentów S&P500. Najmocniej drożały spółki IT (1,15 proc.). To w dużym stopniu zasługa dużego popytu na akcje Apple dzień po prezentacji serii nowych iPhone'ów. W trójce najmocniej rosnących segmentów znalazły się jeszcze ochrona zdrowia (1,1 proc.) i spółki użyteczności publicznej (0,8 proc.). Najgorzej na tle rynku wypadły w czwartek spółki energii (0,0 proc.), finansowe (-0,15 proc.) i dostawcy dóbr codziennego użytku (-0,4 proc.). Na zamknięciu drożało prawie 70 proc. spółek z S&P500. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones zdrożało 23. Najmocniej rosły kursy Apple  (2,4 proc.), IBM (1,6 proc.) i spółki ubezpieczeniowej Travelers Companies (1,5 proc.). Najbardziej taniały akcje koncernu naftowego Exxon Mobil (-1,0 proc.), sieci supermarketów budowlanych Home Depot (-1,2 proc.) oraz sieci fastfood McDonald's (-1,4 proc.). 
   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane