Giełdy w USA zakończyły tydzień spadkami

opublikowano: 28-03-2003, 22:10

Amerykańskie giełdy zakończyły tydzień spadkami. Inwestorzy uświadomili sobie, że wojna z Irakiem potrwa znacznie dłużej niż myśleli w jej pierwszych dniach. Rośnie przekonanie, że skutkiem długiego konfliktu będzie pogorszenie nastrojów konsumentów i spowolnienie gospodarcze. Na razie nie ma to jednak potwierdzenia w wynikach spółek.

Nastroje amerykańskich konsumentów są złe. Indeks nastrojów Uniwersytetu w Michigan znalazł się w marcu w pobliżu dziesięcioletniego dna. Choć wydatki konsumentów były w marcu na poziomie z lutego, spadło tempo wzrostu ich dochodów. Aktywność inwestorów na rynkach akcji spadła. Tymczasem najlepszy tydzień od wielu miesięcy zanotowano na rynkach obligacji.

Jednym z najmocniej przecenionych w piątek blue chipów notowanych na NYSE był United Technologies. Koncern, w skład którego wchodzi producent silników odrzutowych Pratt&Whitney, może ponieść znaczne straty w związku z pogorszeniem kondycji przewoźników lotniczych. Wiadomo, że United Air Lines i US Airways Group, które już ogłosiły bankructwo, są winne spółce znaczne kwoty pieniędzy. Tymczasem coraz częściej mówi się, że w przyszłym tygodniu bankructwo ogłosi AMR, kontrolujący największe linie świata, American Airlines. Inwestorzy wydają się o tym przekonani. Akcje AMR kolejną sesję z rzędu zanotowały dwucyfrowy spadek kursu.

Znaczny spadek kursu zanotowały papiery Altria Group. Największy na świecie producent papierosów został ukarany przez włoskie władze antytrustowe grzywną w wysokości 50 mln EUR. Inwestorzy obawiają się, że może to się powtórzyć w innych krajach.

Inwestorzy przecenili papiery Hilton Hotels. Czwarta w USA sieć hotelowa obniżyła prognozę tegorocznego zysku. Tłumaczy to oczekiwanym spadkiem popytu w związku z toczącą się wojną.

Spadła cena papierów ConAgra Foods i Sara Lee, trzeciego i czwartego amerykańskiego producenta żywności. The Wall Street Journal doniósł, że obie spółki mogą zostać objęte śledztwem w sprawie związanej z nieprawidłowościami księgowymi w holenderskiej spółce Ahold.

Spadła cena papierów Microsoftu i Siebel Systems. Analitycy Goldman Sachs napisali w najnowszym raporcie, że sprzedaż oprogramowania będzie spadać. Ich zdaniem nie ma to związku z wojną w Iraku. Obniżyli jednocześnie prognozę zysków obu spółek.

Wzrostem kursu i znacznymi obrotami wyróżniał się na Nasdaq w piątek ImClone. Spowodowała to wiadomość o dużych szansach na wprowadzenie na europejski rynek w 2004 roku jednego z leków antynowotworowych spółki.

MD

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Giełdy w USA zakończyły tydzień spadkami