Czytasz dzięki

Giertych: po wyborach wniosek o postawienie Sochy przed Trybunałem Stanu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-08-2005, 15:07

Lider LPR Roman Giertych zapowiedział w czwartek, że po wyborach parlamentarnych jego ugrupowanie złoży wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu ministra skarbu Jacka Sochy za prywatyzację Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

Lider LPR Roman Giertych zapowiedział w czwartek, że po wyborach parlamentarnych jego ugrupowanie złoży wniosek o postawienie przed Trybunałem Stanu ministra skarbu Jacka Sochy za prywatyzację Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

    W środę minister skarbu podjął decyzję, że 23 września - na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi - odbędzie się debiut giełdowy PGNiG.

    "Pozbywanie się przez rząd w ostatnich dniach przed wyborami istotnych składników majątku narodowego nosi znamiona +skoku na kasę+ w ostatnich dniach urzędowania tego +niby-rządu+, którego premier startuje do Sejmu z list opozycji pozaparlamentarnej" - powiedział Giertych na konferencji prasowej.

    Według niego, prywatyzacja PGNiG i to tuż przed wyborami, nosi znamiona działania na szkodę Skarbu Państwa.

    Z publicznej oferty 900 mln akcji, PGNiG ma pozyskać co najmniej 1,5 mld zł na inwestycje. Skarb Państwa nie będzie sprzedawał należących do niego akcji PGNiG. Socha zapewnił, że państwo zachowa kontrolę nad firmą, a upublicznienie akcji spółki wpłynie korzystnie na jej kondycję. 

    Zarząd i związki zawodowe PGNiG od dłuższego czasu domagały się od resortu skarbu zgody na przeprowadzenie publicznej oferty.

    Początkowo giełdowy debiut PGNiG miał nastąpić w czerwcu, ale minister skarbu zdecydował o odłożeniu oferty. Jeszcze w połowie lipca Socha twierdził, że oferta publiczna PGNiG przed wrześniowymi wyborami jest nierealna.

    Uzasadniając swą decyzję o prywatyzacji PGNiG, Socha powiedział, że oprócz zarzutu, iż odbędzie się ona na dwa dni przed wyborami parlamentarnymi nie było żadnych merytorycznych przesłanek, by do niej nie doszło.

    Szef resortu skarbu dodał, że nie trafiła do niego ani jedna udokumentowana opinia, że prywatyzacja ta może być niekorzystna dla spółki czy państwa.

    Do złożenia w Sejmie wstępnego wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu potrzebne są podpisy 115 posłów.

    Zgodnie z procedurą, wniosek taki marszałek Sejmu kieruje do Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która może rekomendować posłom jego przyjęcie lub odrzucenie. Decyzję o postawieniu przed Trybunałem Stanu Sejm podejmuje większością 3/5 głosów ustawowej liczby posłów (276).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane