Giganci podróżują z polskim start-upem

opublikowano: 16-04-2019, 22:00

Platforma, która trzyma w ryzach pracownicze wyjazdy, została dostrzeżona za granicą. I chce budować nowe przyczółki

Zespół Hotailors odbierał niedawno gratulacje i czek na 100 tys. EUR podczas Arch Summit w Luksemburgu. Wystartował w konkursie, w którym nagrodzono projekty mające „potencjał na zrewolucjonizowanie swoich branż”. Przy okazji pozyskał klienta — rozwiązaniem zainteresował się Vodafone. Dodatkowo międzynarodowy operator telefonii komórkowej użyczy start-upowi z Polski biura, by mógł rozejrzeć się po luksemburskim rynku.

WYJŚCIE W ŚWIAT:
WYJŚCIE W ŚWIAT:
Posiadamy działające już narzędzie, które może być atrakcyjne zwłaszcza dla dużych firm. Za granicą prowadzimy działania sprzedażowe w pięciu lokalizacjach — mówi Filip Błoch, prezes Hotailors.
Fot. ARC

Lot z aplikacją

Polski start-up rozwija platformę internetową do organizacji podróży służbowych. W dużym skrócie: narzędzie daje menedżerom kontrolę nad wydatkami związanymi z wyjazdami pracowników. Każda z osób upoważnionych do korzystania z platformy otrzymuje limit na zakup biletów i noclegów, dla siebie bądź większej grupy, a przekroczyć go może jedynie po uzyskaniu dodatkowej zgody od przełożonych. Z poziomu platformy można bezpośrednio wyszukiwać i rezerwować np. przeloty, przejazdy kolejowe, pokoje hotelowe, apartamenty. Klient może natomiast otrzymać jedną zbiorczą fakturę. Ma też zapewnione stałe wsparcie osób z doświadczeniem pracy agentów podróży. Cały proces odbywa się bezgotówkowo.

— Na rynku dostępne są narzędzia technologiczne do rezerwacji wyjazdów służbowych. My postawiliśmy jednak na rozwiązanie hybrydowe, łączące wirtualnego agenta podróży z realnym człowiekiem — zatrudniamy np. byłych pracowników linii lotniczych, którzy u nas pomagają w rezerwacji i obsłudze podróży. A platforma sprawdza się tak samo w przypadku pracowników etatowych, jak również kontraktowych, czyli grupy powiększającej się na rynku z roku na rok — mówi Filip Błoch, prezes Hotailors.

Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
×
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zaznacza, że poziom sprzedaży, jaki uzyskała firma w 2018 r., osiągnął ok. 1,2 mln EUR. Obecnie spółka pracuje nad jej zwiększeniem. Zarabia m.in. na opłatach za dostęp do platformy, stawkach naliczanych za aktywność użytkowników w jej obrębie i prowizji za pośrednictwo w rezerwacjach. Na razie jednak pieniądze reinwestuje w rozwój. Zabiega o zwiększenie skali działania i umiędzynarodowienie biznesu.

Na starcie

Hotailors zatrudnia obecnie niespełna 40 osób. Działalność prowadzi w Warszawie i Poznaniu. Sprzedaż nadzorowana jest także przez biura w Dublinie, San Francisco, Nowym Jorku i Dubaju — jednostkę tę uruchomiono na początku 2019 r. Teraz koncentruje się na Luksemburgu. Rynek sprawdzi, korzystając z biura użyczonego przez Vodafone, który zaangażowany był w przygotowanie konkursu startupowego podczas Arch Summit.

— Naszym klientem jest już Google, rozpoczynamy współpracę z Medicoverem. Podróżują z nam partnerzy Microsoftu oraz start-upy, np. Booksy — wymienia Filip Błoch.

Projekt realizowany jest od około dwóch lat. Finansowo wspierany był już przez prywatnych inwestorów. Obecnie firma prowadzi kolejne rozmowy inwestycyjne. Dane prezentowane przez Główny Urząd Statystyczny wskazywały, że w 2017 r. Polacy odbyli w sumie ok. 12 mln podroży zagranicznych (wzrost o 6,2 proc. w stosunku do roku poprzedniego), z czego 9 proc. stanowiły wyjazdy służbowe. Firma SAS w najnowszym badaniu wykazała natomiast, że ponad 43 proc. krajowych przedsiębiorstw doświadczyło nadużyć związanych z podróżami i wydatkami służbowymi — pracownicy najczęściej „zawyżają koszty wyjazdów lub dokonują w tym czasie prywatnych zakupów”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane