Giganci słabną jak gospodarka

Kamil Koprowicz
opublikowano: 31-08-2012, 00:00

Giełdowe blue chipy mają problemy z poprawą wyników. Nie brakuje rozczarowań

Tempo polskiej gospodarki w drugim kwartale zaskoczyło nawet największych pesymistów. Dynamika PKB spadła do 2,4 proc., wobec oczekiwanych przez ekonomistów 2,9 proc. Hamowanie jest gwałtowne, bo na początku roku gospodarka urosła o 3,5 proc.

— Spowolnienie gospodarcze postępuje w szybszym tempie, niż oczekiwały polskie władze, co wskazuje na konieczność rewizji budżetu na 2013 r. oraz dostosowania polityki pieniężnej — mówi Agata Urbańska, ekonomistka HSBC.

Zaciągnięty hamulec

Spowolnienie w Polsce też widać w wynikach największych spółek z warszawskiej giełdy. Blue chipy wypracowały łącznie 6,2 mld zł zysku netto w drugim kwartale, o 2,1 mld mniej niż rok temu (licząc ze średnimi prognozami wyników Synthosa i Boryszewa, wyniki obu spółek przedstawiono po zamknięciu bieżącego numeru „PB”). To głównie konsekwencja słabszej rentowności KGHM oraz wysokich strat PGNiG, Lotosu i TVN. Ale nie tylko. Prawie połowa przedstawicieli WIG20 wypracowała niższy zysk netto niż w drugim kwartale 2011 r. Eksperci nie są zaskoczeni.

— Mamy do czynienia z efektem wysokiej bazy z zeszłego roku, część spółek raportowało wówczas bardzo dobre wyniki. Polska gospodarka wyraźnie zaciąga hamulec, co widać po dynamice PKB. Spółki z WIG20 są podatne na koniunkturę, efekt to słabsze niż wcześniej wyniki. W kolejnych kwartałach tendencja spadkowa może się utrzymać — mówi Tomasz Chwiałkowski, analityk BM BPH.

Straty nie tylko jednorazowe

8 spółek z indeksu WIG20 zanotowało o ponad 5 proc. słabsze wyniki od rynkowych oczekiwań, mierzonych konsensusem prognoz analityków, ankietowanych przez PAP. Jedną ze spółek, które najbardziej rozczarowały, była Grupa Lotos. Reakcja inwestorów była nerwowa, bo nie dość, że spółka dokonała aż 934 mln zł odpisu wartości złoża Yme w Norwegii (co pomnożyło stratę netto), to po raz kolejny przesunięto start kluczowego projektu. Mocno rozczarował też segment rafineryjny koncernu, mimo lepszego otoczenia makro.

Wysoką stratę poniósł również koncern PGNiG. 310 mln zł ujemnego wyniku to wielokrotnie więcej, niż spodziewali się analitycy. Negatywnie zaskoczyły przede wszystkim rezultaty segmentu obrót i magazynowanie, słabsze za sprawą wysokich kosztów importu gazu. Po publikacji raportu kurs PGNiG spadał o 3 proc. Kubeł zimnej wody na głowy inwestorów wylał również TVN. Akcje potaniały o 5 proc. po publikacji raportu i pesymistycznych prognoz dla rynku reklamy telewizyjnej. TVN wynikami nie zachwycił, strata netto wyniosła 230 mln zł i była o 23 mln zł wyższa od mediany prognoz, EBIT (125,7 mln zł) okazał się o jedną piątą niższy niż rok temu. Rozczarowanie na rynku wywołał również raport ukraińskiego Kernela, kurs spadał nawet o ponad 5 proc. na wczorajszej sesji. Spółka zanotowała co prawda znaczną poprawę rok do roku, ale rynek oczekiwał jeszcze lepszych wyników.

Miłych niespodzianek coraz mniej

Łącznie 6 blue chipów wypracowało wyższy zysk netto od średnich prognoz analityków. Uwagę rynku przykuło sprawozdanie giganta na rynku ubezpieczeń. Zyski brutto i netto PZU okazały się o 17 proc. wyższe niż przed rokiem. Wyniki przebiły też średnie prognozy analityków.

Spółka miała też dobry wynik inwestycyjny i niższe koszty administracyjne. PZU pochwaliło się również rekordowym wynikiem zebranych składek w I półroczu — 8,25 mld zł. Zaskoczeniem na rynku okazał się raport Tauronu. EBIT koncernu kierowanego przez Dariusza Luberę był o 62 proc. wyższy niż w zeszłym roku, a zysk netto urósł o 46 proc. Wyniki wspomogły również kurs energetycznej spółki, niestety tylko na jedną sesję. Raport przebił oczekiwania analityków o ponad 20 proc. Rynek ucieszył się z większej koncentracji na dystrybucji energii, a także z mniejszego udziału wytwarzania, segmentu uważanego za mało perspektywiczny. Miłą niespodziankę akcjonariuszom sprawiły największe banki na giełdzie, z zyskami nawet o kilkanaście proc. wyższymi od oczekiwań. W sektorze warto zwrócić uwagę na wyniki Handlowego. Instytucja kierowana przez Sławomira Sikorę wypracowała 230 mln zł zysku netto, o 10 proc. więcej, niż zakładali analitycy.

— Największe banki osiągnęły wysoki wynik odsetkowy mimo stabilizacji na marżach w drugim kwartale. Spółki finansowe zaskoczyły pod względem wyników z opłat i prowizji, analitycy oczekiwali, że negatywny wpływ rynku kapitałowego będzie większy w drugim kwartale. O jedną trzecią wzrosło saldo rezerw banków, w kolejnych kwartałach rezerwy mogą nadal rosnąć — mówi Tomasz Bursa, analityk Ipopema Securities.

Wartościowo najwyższe przychody wśród blue chipów — 28 mld zł w drugim kwartale, wypracował koncern naftowy PKN Orlen. Prym pod względem wysokości zysku netto w WIG20 nadal wiedze KGHM (1,3 mld zł).

6,2 mld zł Tyle wyniósł łączny zysk netto spółek z indeksu WIG20 w drugim kwartale.

1,3 mld zł Tyle do łącznego zysku największych spółek dołożył KGHM.

Bohaterzy sezonu wyników

PZU

prezes Andrzej Klesyk

Zysk ubezpieczyciela przebił nawet najbardziej optymistyczne prognozy analityków. Eksperci dobrze oceniają wyniki inwestycyjne spółki, niskie koszty administracyjne i odszkodowania.

8,25 mld zł Tyle składek zebrało PZU w I półroczu. To rekord.

Tauron

prezes Dariusz Lubera

Specjaliści chwalą rosnący udział dystrybucji energii w wynikach koncernu. Tauron zaskoczył rynek wysokim zyskiem operacyjnym i dobrym wynikiem w segmencie sprzedaży.

62 proc. O tyle wzrósł zysk operacyjny Tauronu w drugim kwartale.

Bank Handlowy

prezes Sławomir Sikora

Handlowy mocno poprawił zysk netto w drugim kwartale. Wyniki przebiły też oczekiwania analityków. Specjaliści zwracają uwagę na solidne wyniki z zarządzania pozycją własną oraz handlowych instrumentów finansowych.

52 proc. O tyle wzrósł zysk netto banku w drugim kwartale.

Oni zawiedli

TVN

prezes Markus Tellenbach

Prognozy dla rynku reklamy telewizyjnej na drugie półrocze przesłoniły słabsze wyniki koncernu TVN. Zarząd spodziewa się spadku wartości nawet o 9 proc. w 2012 r.

5 proc. O tyle potaniały akcje TVN na sesji po publikacji kwartalnych wyników.

Lotos

prezes Paweł Olechnowicz

W raporcie kwartalnym koncernu mocno rozczarował segment rafineryjny, mimo poprawy otoczenia makro. Zaskoczeniem okazała się wysokość odpisu na złoże Yme w Norwegii.

934,6 mln zł Taka jest wartość odpisu na złoże Yme w Norwegii, który pogrążył wynik netto Lotosu.

PGNiG

prezes Grażyna Piotrowska-Oliwa

Ogromna strata w drugim kwartale to efekt wysokich kosztów zakupu gazu, których nie wyrównała wprowadzona z końcem marca nowa taryfa. Wyższe koszty wpłynęły na wyniki segmentu obrót i magazynowanie.

310 mln zł Tyle wyniosła strata netto PGNiG w drugim kwartale 2012 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Koprowicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giganci słabną jak gospodarka