Giganci testują autonomiczną komunikację miejską

opublikowano: 26-01-2018, 16:14
aktualizacja: 26-01-2018, 16:15

Samojeżdżące pojazdy w transporcie miejskim? Realizacji takiej wizji już podejmują się giganci technologiczni i motoryzacyjni.

Od systemu wsparcia pracy motorniczego tramwaju do pełnej autonomii jazdy – taką drogę próbuje przejść firma Siemens, współpracująca w tym zakresie z przedsiębiorstwem miejskim w Ulm (SWU) w Niemczech. Właśnie poinformowała o zakończeniu pierwszego etapu wspólnego projektu i przeprowadzeniu testów systemu wspomagania motorniczego, przypominającego rozwiązania stosowane w samochodach. 

Nowy system będzie instalowany w pojazdach Siemensa użytkowanych w Ulm, Hadze i Bremie. Wyposażone zostaną one w pakiet czujników, skanerów laserowych, radarów i kamer, które mają minimalizować ryzyko kolizji  z innymi uczestnikami ruchu i alarmować prowadzącego pojazd o zagrożeniu na drodze, a także w system automatycznego hamowania. 

W kolejnej fazie projektu prowadzone będą prace już nad autonomicznie poruszającym się tramwajem. 

- W przyszłości, dzięki analizie big data oraz wsparciu centrum kontroli, system zainstalowany w tramwaju będzie mógł sam zdecydować, czy kontynuować jazdę na danej trasie, jaka szybkość jest dopuszczalna i czy istnieje jakiekolwiek ryzyko kolizji – zaznacza Jacek Fink-Finowicki, inżynier projektu w Siemens Polska.

Prace badawczo-rozwojowe nad całkowicie autonomicznym elektrycznym pojazdem miejskim będzie prowadzić również Volvo we współpracy z naukowcami z Uniwersytetu Technologicznego Nanyang w Singapurze. Projekt jest elementem działań tamtejszego Urzędu Transportu Lądowego w zakresie zrównoważonego transportu publicznego i zastosowania pojazdów autonomicznych.

Volvo stosowało wcześniej technologie autonomiczne w pojazdach wykorzystywanych np. w górnictwie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane