Czytasz dzięki

Gigantyczne odpisy Shella

opublikowano: 30-06-2020, 14:10

Koncern Royal Dutch Shell dokona odpisów aktualizujących wartość aktywów. Ich suma może sięgnąć od 15 mld do nawet 22 mld USD. Rynkowy gigant został mocno dotknięty skutkami kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa, który zmniejszył popyt na ropę i gaz i osłabił perspektywy cen energii, donosi Reuters.

Utrata wartości wynika z decyzji brytyjsko-holenderskiej firmy o przejściu z paliw kopalnych i zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych do zera netto do 2050 r.

Royal Dutch Shell (RDS)
Zobacz więcej

Royal Dutch Shell (RDS) fot. Bloomberg

Shell to największy na świecie dystrybutor paliw. Koncern prognozuje 40-proc. spadek sprzedaży w drugim kwartale 2020 r. w ujęciu rocznym do około 4 mln baryłek dziennie. Wcześniej zakładano spadek do 3,5 mln bpd. 

Zmniejszyć się ma też wydobycie ropy i gazu. Średnio do 2,35 mln baryłek w ciągu trzech miesięcy do czerwca, w porównaniu do 2,71 mln baryłek w pierwszym kwartale.

Wartość rynkowa spółki kształtuje się obecnie na poziomie 126,5 mld USD. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane