Gilowska o uzgodnionych zmianach w finansach publicznych

(Tadeusz Stasiuk)
16-11-2006, 17:44

Na przełomie 1. i 2. kwartału 2007 r. projekt ustawy kontynuującej reformę finansów publicznych trafi do uzgodnień międzyresortowych.

Na przełomie 1. i 2. kwartału 2007 r. projekt ustawy kontynuującej reformę finansów publicznych trafi do uzgodnień międzyresortowych. Zakres przedmiotowy tych zmian jest uzgodniony z premierem - powiedziała w czwartek w Sejmie wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska.

W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Gilowska powiedziała, że w drugim etapie zmian mają zostać zlikwidowane zakłady budżetowe, gospodarstwa pomocnicze i samorządowe fundusze celowe. Zlikwidowanych ma też zostać 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które dysponują majątkiem o wartości ponad 4,4 mld zł.

Gilowska zapowiedziała też zmianę statusu dużych funduszy celowych - Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W projekcie zmian znajdą się też elementy "budżetu zadaniowego" na etapie projektowania budżetu oraz opracowania sprawozdań z ustaw i uchwał budżetowych. Z kolei audyt wewnętrzny i zewnętrzny mają zostać dostosowane do standardów międzynarodowych.

Dalsza nowelizacja ustawy o finansach publicznych ma się też zająć funduszami zarządzanymi przez Bank Gospodarstwa Krajowego: funduszem drogowym, kolejowym i mieszkaniowym. Obecnie te fundusze są poza sektorem finansów publicznych.(PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gilowska o uzgodnionych zmianach w finansach publicznych