Gimbale wrocławskiego studenta

MEJ
opublikowano: 25-08-2015, 21:38

Student Politechniki Wrocławskiej zbudował innowacyjne gimbale: urządzenia ułatwiające operatorom kamer i fotografom stabilizację obrazu w czasie zdjęć terenowych.

Gimbal - model mniejszy
Wyświetl galerię [1/3]

Gimbal - model mniejszy PWr

Gimbale są urządzeniami do stabilizacji obrazu dla operatorów i fotografów prowadzących w terenie zdjęcia lub nagrania np. reportażowe. Niwelują one drgania związane z poruszaniem się i mimowolne ruchy mięsni. Dzięki nim obraz jest stabilny i płynny.

Jan Gajos, student  Automatyki i Robotyki na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej, w trakcie praktyk studenckich w Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA), skonstruował innowacyjne urządzenia tego typu. Na początku chciał opracować konstrukcję jednego uniwersalnego gimbala, ale wkrótce okazało się, że konieczne będzie opracowanie dwóch urządzeń: mniejszego dla aparatów i kamer o wadze do 8 kg i drugiego, większego dla kamer profesjonalnych o wadze do 8 kg.

Jak mówi Jan Gajos, oba gimbale zbudowano z włókna węglowego, z którego wykonano ich rurki o średnicy 25 mm oraz  elementy łączeń. Części metalowe wykonano z aluminium. "Całość jest lekka, ale po zamontowaniu silników waga urządzenia znacznie wzrasta, dlatego podczepiamy je do specjalnych stelaży - kamizelki ze stabilizatorami, co bardzo ułatwia pracę operatorowi" – dodaje konstruktor. Za ich pomocą można np. regulować opóźnienie i prędkość obrotu kamery oraz ustawić przy pomocy przycisku przeniesienie obiektywu  kamery w dół i jej powrót do pozycji wyjściowej. Możliwe jest także zamontowanie joysticka i sterowanie kamerą bez konieczności poruszania się.

Nowe gimbale są na tyle uniwersalne, że mogą je wykorzystywać zarówno operatorzy filmowi, jak i telewizyjni. Można je także spersonalizować, wykorzystując 32-bitowy sterownik. Urządzenia te są obecnie w fazie testów, które mają się zakończyć jeszcze w sierpniu br.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEJ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu