Gino Rossi potrzebuje kapitału

opublikowano: 28-03-2018, 22:00

Notowania obuwniczej spółki spadły o 10 proc. po zapowiedzi przeprowadzenia emisji i przeglądu opcji strategicznych.

Z projektów uchwał na nadzwyczajne walne zgromadzenie, zwołane na 24 kwietnia, wynika, że zarząd chce otrzymać upoważnienie do emisji do 20 mln akcji w ramach kapitału docelowego. Obecnie kapitał odzieżowej spółki dzieli się na około 50 mln walorów. Zarząd może — za zgodą rady nadzorczej — być upoważniony do wyłączenia prawa poboru dotychczasowych akcjonariuszy w części lub całości. Akcjonariat spółki jest rozdrobniony. Najwięcej akcji należy do funduszu zarządzanego przez Forum TFI (18 proc.), niespełna 12,9 proc. kontroluje FRM4E Capital, a 6,4 proc. akcji ma Quercus TFI. Jako uzasadnienie tak dużej emisji Gino Rossi podaje potrzebę zapewnienia spółce możliwości pozyskiwania kapitału niezbędnego do dalszego rozwoju spółki. Gino Rossi w oddzielnym komunikacie poinformowało o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych we wszystkich obszarach działalności. „Przegląd ten ma na celu wybór optymalnego wariantu dalszego rozwoju emitenta i grupy kapitałowej” — podano. W 2017 r. spółka zanotowała 283,6 mln zł przychodów,o 6 proc. więcej r/r.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Marek Wiśniewski

W styczniu sprzedaż w Gino Rossi spadła o 7 proc., a w zależnym Simple o 17 proc. W lutym było jeszcze gorzej, bo w obu sieciach sprzedaż zmniejszyła się o 23-26 proc. Raportu rocznego firma jeszcze nie opublikowała, ale po trzech kwartałach 2017 r. strata netto wynosiła 1 mln zł. Wynik EBITDA był dodatni (7,1 mln zł). Na koniec trzeciego kwartału 2017 r. zobowiązania z tytułu zadłużenia wyniosły 98,2 mln zł. Po odjęciu gotówki w kasie wychodzi niewiele mniej — 96 mln zł. Wkrótce marka Simple (odzież dla kobiet) może całkowicie wypaść z bilansu Gino Rossi. Wstępną umowę w sprawie zakupu podpisano z Monnari Trade. Gino Rossi zakłada, że dzięki sprzedaży problematycznych aktywów ograniczy zadłużenie i uwolni pieniądze, które zasilą kapitałobrotowy. Zarząd chce się skupić na segmencie obuwia i galanterii skórzanej.

— Koncentrujemy się na działalności, z której wyrośliśmy jako spółka i w której strategicznie upatrujemy największych szans dalszego wzrostu, tj. na segmencie obuwia i galanterii skórzanej — formuła funkcjonowania Simple w grupie Gino Rossi wyczerpała się w obecnym otoczeniu rynkowym — mówił Tomasz Malicki, prezes Gino Rossi. Przewidywany czas zakończenia negocjacji to 30 kwietnia 2018 r.

— Do zamknięcia transakcji niezbędne będzie dopełnienie wielu formalności, m.in. uzyskanie zgody UOKiK-u, co — jak przewidujemy — potrwa łącznie około trzech miesięcy — dodawał prezes. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Adam Hajdamowicz, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy