GIS: w Polsce nie odnotowano wzrostu zachorowań na grypę

PAP
opublikowano: 01-11-2009, 16:12

W Polsce nie odnotowano do tej pory wzrostu zachorowań na grypę - poinformował w niedzielę PAP Główny Inspektorat Sanitarny.

"Nie ma sygnałów o niepokojących zdarzeniach w województwach: podkarpackim i lubelskim, ale służby sanitarne przez cały czas prowadzą monitoring i są w stałym kontakcie ze służbami ukraińskimi" - powiedział PAP Tomasz Misztal z GIS.

Obecnie trwa analiza dotycząca możliwości udzielenia pomocy Ukrainie. Jak podkreślił Misztal, polska pomoc dla Ukrainy może polegać m.in. na przekazaniu maseczek, ubrań ochronnych i leków zalecanych w walce z chorobą.

Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w poniedziałek. Wtedy też w trybie przyspieszonym odbędzie się posiedzenie Krajowego Komitetu ds. Pandemii Grypy.

Wiceminister zdrowia Adam Fronczak mówił w piątek, że nasz kraj może pomóc Ukrainie m.in. w badaniu próbek od osób z objawami chorobowymi. "Zadeklarowaliśmy możliwość wykonania w Warszawie kilkudziesięciu testów, które w ciągu kilkunastu godzin potwierdzą, czy chorzy chorują na grypę A/H1N1" - powiedział Fronczak podczas konferencji.

Według biura prasowego Lwowskiej Państwowej Administracji Obwodowej, do Lwowa nadszedł ładunek pomocy z województwa małopolskiego, zawierający 80 opakowań tamiflu, aparat podtrzymujący oddychanie, 300 masek ochronnych oraz 70 kompletów kombinezonów ochronnych dla medyków.

Wskutek epidemii grypy na Ukrainie zmarły dotychczas 53 osoby - podało w niedzielę po południu ministerstwo zdrowia w Kijowie. Według resortu ogólna liczba chorych wyniosła prawie 185 tysięcy ludzi, w tym ponad 82,6 tys. to osoby w wieku do 18. roku życia.

W związku z epidemią w dziewięciu regionach zachodniej Ukrainy ogłoszono w piątek kwarantannę, w całym kraju zamknięto placówki oświatowe i odwołano imprezy masowe.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu