GL: list intencyjny dot. nowych złóż ropy w 2007 r.

opublikowano: 07-02-2007, 13:10

Lotos interesują głównie złoża w Kazachstanie i w rejonie Morza Północnego.

Grupa Lotos ocenia, że w tym roku jest szansa na podpisanie listu intencyjnego w sprawie nabycia nowych złóż ropy, ale w tym roku raczej nie dojdzie jeszcze do takiej transakcji. Lotos interesują głównie złoża w Kazachstanie i w rejonie Morza Północnego, poinformował w środę prezes koncernu Paweł Olechnowicz.

"Jeżeli chodzi o intencje, to tak [jest szansa na podpisanie listu intencyjnego ws. wydobycia ropy - przyp. ISB]. Jeżeli zdefiniowanie już konkretnych środków na wydatki w zakresie upstreamu - to mam wątpliwości" - powiedział Olechnowicz podczas konferencji prasowej.

Dodał, że budżet spółki na bieżący rok, poza finansowaniem projektów poszukiwawczych realizowanych przez Petrobaltic, nie przewiduje środków na zakup złoża.

Wśród miejsc, w których Grupa Lotos będzie poszukiwał ropy, prezes wymienił Kazachstan i Morze Północne.

Aktualnie rafineria w Gdańsku przerabia ropę Ural oraz Rozewie (ta ostatnia wydobywana jest przez Petrobaltic), a także pochodzący z Morza Północnego kondensat ropy naftowej SLEIPNER.

Zgodnie z założeniami strategii, Grupa Lotos do 2012 roku planuje zwiększyć także wydobycie ropy naftowej na Morzu Bałtyckim z 300 tys. ton do 1 mln ton rocznie.

Według wcześniejszych informacji, spółka prowadzi rozmowy w sprawie możliwości eksploatacji złóż ropy na wodach terytorialnych Litwy i Łotwy, a także prowadzi wstępne rozeznanie w tej sprawie Kazachstanie.

Planowany przerób ropy w 2012 roku powinien osiągnąć poziom 10,5 mln ton rocznie wobec ok. 6,0 mln ton w 2006 roku. (ISB)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane