Global Energy stawia na działalność inwestycyjną

ISBnews
18-11-2013, 12:53

Nowa strategia Global Energy zakłada, że spółka poza obszarem odnawialnych źródeł energii (OZE) będzie prowadzić działalność finansową oraz inwestycyjną na rynkach międzynarodowych, a udział OZE w jej działalności może spaść nawet do 20%.

Nowa strategia uruchomi również środki na inwestycje, których wartość przy dobrych wynikach może wzrosnąć do co najmniej do 20-30 mln zł w 2014 roku, poinformował prezes Global Energy Artur Staykov.

"Modyfikacja strategii jest naszą odpowiedzią na stale zmieniający się rynek odnawialnych źródeł energii. Branża jest perspektywiczna, dlatego nie zamierzamy pozbywać się udziału, jaki w niej już posiadamy. Nie wykluczone nawet, że uda nam się przeprowadzić planowane akwizycje jeszcze w IV kwartale bieżącego roku właśnie w tym obszarze. Zakładamy, że w pierwszej fazie nowej strategii około 40% aktywów spółki będą stanowiły projekty OZE. Po rozwinięciu innych obszarów inwestycji, udział OZE w działalności GLE może spaść nawet do 20%" - powiedział Staykov, cytowany w komunikacie spółki.

Zmianę strategii spółka uzasadnia częstymi zmianami prawnymi w krajach Unii Europejskiej, szczególnie w obszarze wsparcia do projektów OZE oraz brakiem precyzyjnych regulacji, ale także pojawieniem się nowych możliwości inwestycyjnych.

"Ze względu na braki płynności finansowej na świecie, pojawiło się dużo możliwości inwestycyjnych. Będziemy podążać za najbardziej dochodowymi przedsięwzięciami o ponadprzeciętnej stopie zwrotu. Ze szczególną uwagą analizujemy możliwości inwestycji na rynkach wschodzących. Naszą aktywność przewidujemy na różnych kontynentach w krajach azjatyckich, Indiach, a także w Ameryce Południowej i Środkowej oraz Afryce" - powiedział też Staykov.

Środki finansowe na realizację nowej strategii pochodzić będą z kapitału własnego spółki oraz ze zewnętrznych źródeł - głównie od instytucji finansowych, inwestorów indywidualnych oraz nowych akcjonariuszy. W zależności od tempa oraz skali rozwoju działalności zarząd nie wyklucza również pozyskania dodatkowego budżetu z emisji akcji lub obligacji, podano również.

"Na początku zainwestujemy do 10 mln zł. Na tyle możemy sobie pozwolić w tym momencie. Spółka nie jest zadłużona, po trzech kwartałach mamy ponad 2 mln zł zysku netto oraz 35 mln zł w kapitale własnym. Jeżeli na przestrzeni kilku kolejnych miesięcy okaże się, że wygenerujemy satysfakcjonujące nas wyniki to wartość wszystkich inwestycji w 2014 roku wzrośnie co najmniej do 20-30 mln zł" - wyjaśnił Staykov.

W obszarze zainteresowania Global Energy znajdują się firmy produkcyjne oraz deweloperskie, ponadto będzie przyglądać się perspektywicznym spółkom publicznym z innych branż.

Global Energy prowadzi rozmowy w sprawie pozyskania kapitału inwestycyjnego. Efektem dotychczasowych negocjacji jest podpisany 13 listopada 2013 roku aneks do umowy o pośrednictwo przy pozyskaniu kapitału w wysokości 10 mln zł. Wcześniej umowa uwzględniała kapitał o połowę niższy.

Global Energy S.A. jest notowana na rynku podstawowym warszawskiej giełdy. Głównym obszarem działalności firmy jest (od początku 2013 r.) sektor energii odnawialnej - OZE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Energetyka / Global Energy stawia na działalność inwestycyjną