Czytasz dzięki

Globalne przejęcie w polskich śmieciach

Veolia chce odkupić od Engie udziały w grupie Suez. To zapowiada zmianę układu sił na rynku usług komunalnych.

To od wczoraj temat numer jeden na globalnym rynku tzw. utilities, czyli firm użytku publicznego dostarczających prąd, gaz, ciepło, wodę i zajmujących się odpadami. Veolia, specjalizująca się w cieple, wodzie i odpadach, złożyła Engie ofertę przejęcia jego 29,9 proc. udziału w Suezie, grupie specjalizującej się w odpadach.

Celem globalnej Veolii jest przejęcie Suezu i połączenie
firm. W Polsce oznaczałoby to fuzję oddziałów obu grup. Polska Veolia
specjalizuje się w cieple, a Suez w zarządzaniu odpadami.
Zobacz więcej

POŁĄCZENIE CIEPŁA Z ODPADAMI:

Celem globalnej Veolii jest przejęcie Suezu i połączenie firm. W Polsce oznaczałoby to fuzję oddziałów obu grup. Polska Veolia specjalizuje się w cieple, a Suez w zarządzaniu odpadami.

Za pakiet akcji chce zapłacić 2,91 mld EUR, a następnie przejąć resztę. Po ewentualnym przejęciu powstałaby firma o rocznych obrotach na poziomie 40 mld EUR. Wszystkie trzy firmy działają w Polsce. Veolia jest największym dostawcą ciepła w kraju, Engie, po sprzedaży przed kilku laty elektrowni w Połańcu, specjalizuje się w energetyce odnawialnej i usługach efektywności energetycznej, a Suez zajmuje się odpadami.

Na poziomie globalnym, jak podaje „Financial Times”, transakcja będzie wymagała sprzedaży biznesu Suezu związanego z wodą, ponieważ Veolia też jest w nim silna. Polskie oddziały Veolii i Suezu też działają w tym sektorze, ale o ewentualnej konieczności sprzedaży biznesu decydowałby urząd antymonopolowy.

Antoine Frerot, szef globalnej Veolii, zapewnił w „Financial Times”, że na świecie, poza małymi wyjątkami, biznes Veolii i Suezu się uzupełnia, a nie pokrywa. Synergie wynikające z przejęcia Veolia szacuje na 500 mln EUR. Na operację muszą się zgodzić akcjonariusze Suezu, czyli m.in. Engie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane