Globalne spółki wypłacą rekordowe dywidendy w tym roku

opublikowano: 19-11-2021, 11:48

Poprawa koniunktury po zapaści spowodowanej przez pandemię widoczna w lepszych wynikach spółek skłoni je do przeznaczenia w tym roku rekordowej kwoty na dywidendę dla akcjonariuszy, informuje Reuters powołując się na ustalenia swojej komórki analitycznej Refinitiv.

W oparciu o dane prawie 3,4 tys. globalnych spółek o kapitalizacji co najmniej 1 mld USD ustaliła ona, że wypłacą one akcjonariuszom łącznie 1,37 bln USD w 2021 roku. W przypadku europejskich spółek, kwota dywidend wzrośnie o 25 proc. w ujęciu rocznym do 252,4 mld USD, a amerykańskich o 8,6 proc. do 562,3 mld USD.

Eksperci Refinitiv ustalili, że w wypłatach dywidend przewodzą spółki górnicze, które korzystają z wzrostu cen surowców w tym roku. Wysokie dywidendy wypłacą również spółki finansowe, które nie mogły tego zrobić w ubiegłym roku w związku z zakazem wprowadzonym przez banki centralne i regulatorów.

Reuters przypomina, że w raporcie opublikowanym wcześniej w tym miesiącu firma Janus Henderson informowała, że aż 90 proc. globalnych firm zdecydowało się w tym roku podwyższyć dywidendę lub utrzymać ją na poziomie z poprzedniego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane