Globalne spowolnienie uderza w tajwańską gospodarkę

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 17-01-2023, 06:44
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Czołowy światowy eksporter elektroniki, Tajwan, odnotował w końcówce minionego roku wyraźne spowolnienie rozwoju. Ograniczenie popytu na technologie podcina skrzydła eksportowi tego kraju, który jest motorem napędowym całej gospodarki, informuje Reuters.

Tajpej, stolica Tajwanu
Tajpej, stolica Tajwanu
Lam Yik Fei/Bloomberg

Zgodnie z najnowszym sondażem agencji, w czwartym kwartale 2022 r. PKB Tajwanu wzrósł o 1,3 proc. w ujęciu rocznym zdecydowanie wyhamowując po zwyżce o 4,01 proc. kwartał wcześniej.

W efekcie jak zakładają rządowe prognozy, w całym 2022 r. rozwój gospodarczy Tajwanu spowolnił do mniej niż 3 proc. po wzroście o 6,45 proc. w roku 2021.

Jak podkreślają specjaliści, popyt na tajwańskie towary został dotknięty kontrolami i wybuchami kolejnych fal epidemii Covid-19 w Chinach, a także gwałtownie rosnącą inflacją na świecie i zaostrzeniem polityki pieniężnej.

Eksport Tajwanu, który oceniany jest jako swoisty barometr globalnej koniunktury, spadł w grudniu czwarty miesiąc z rzędu. Zmniejszył się w ostatnim miesiącu 2022 r. o 12,1 proc. pod względem wartości w porównaniu z rokiem poprzednim do 35,75 mld USD, schodząc do najniższego poziomu od 20 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane