Globalny protest przeciw Tesco - prasa

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 12-08-2005, 08:38

"Gazeta Wyborcza" pisze, że protest w obronie polskich pracowników tymczasowych w Tesco nabiera rozpędu. Od początku sierpnia manifestacje zorganizowano w Irlandii i Wielkiej Brytanii. W piątek pikietowane będzie Tesco w Polsce.

"Gazeta Wyborcza" pisze, że protest w obronie polskich pracowników tymczasowych w Tesco nabiera rozpędu. Od początku sierpnia manifestacje zorganizowano w Irlandii i Wielkiej Brytanii. W piątek pikietowane będzie Tesco w Polsce.

Po południu pod hipermarketami Tesco w Warszawie, Poznaniu, Gdyni i Szczecinie odbędą się pikiety solidarnościowe z dwoma Polakami zwolnionymi z Tesco w Irlandii - Radosławem Sawickim i Zbigniewem Bukałą.

To kontynuacja protestów, które przed kilkoma dniami zorganizowano m.in. w Liverpoolu, Glasgow, Nottingham, Leeds, Oksfordzie. Inicjatorem akcji na Wyspach był brytyjski związek zawodowy Transport and General Workers' Union, który zajął się m.in. obroną Polaków, którzy pracują w Wielkiej Brytanii i Irlandii.

Protestujący domagali się m.in. zatrudniania na kontraktach (czyli odpowiedniku polskich umów o pracę) osób, które są pracownikami tymczasowymi dłużej niż trzy miesiące. "Chcieliśmy pokazać ludziom, że nie muszą się godzić na pracę na złych warunkach, a Irlandczykom i Brytyjczykom - że nie muszą się obawiać konkurencji ze strony pracowników z nowej Unii" - tłumaczy gazecie Sawicki.

"Praca w hipermarkecie w Irlandii to zajęcie jak każde inne, pensja starczy na godziwe życie" - mówi Sawicki. "Pracownicy mają umowy o pracę, zagwarantowane prawa pracownicze, stałe normy i przerwy na papierosa" - dodaje.

Jednak obcokrajowcy, głównie z państw nowej Unii, są w gorszej sytuacji. Zatrudniani są przez agencje pracy tymczasowej i "wypożyczani" do pracy docelowej firmie. W praktyce oznacza to, że nie przysługuje im taka ochrona prawna jak etatowym i pracują więcej za mniejsze pieniądze.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane