Gminy będą wspierać przedsiębiorczość

Marek Loos
13-04-2001, 00:00

Gminy będą wspierać przedsiębiorczość

Gminy czterech powiatów północnej Wielkopolski chcą w tym roku utworzyć Centrum Wspierania Przedsiębiorczości. Będzie ono działać w formie fundacji. Jej siedziba prawdopodobnie będzie się znajdować w Pile. Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego chce dofinansować przedsięwzięcie kwotą około 10 mln zł.

Zainteresowane stworzeniem Centrum Wspierania Przedsiębiorczości z siedzibą w Pile są gminy wchodzące w skład czterech powiatów północnej Wielkopolski: złotowskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, chodzieskiego i pilskiego.

— CWP ma funkcjonować w formie fundacji, która będzie wspierana z budżetów gmin tworzących centrum — opowiada Eugeniusz Grabowski, doradca zarządu województwa wielkopolskiego ds. wdrażania strategii rozwoju Wielkopolski.

Centrum Wspierania Przedsiębiorczości ma się zajmować się udzielaniem i poręczaniem niewielkich pożyczek dla małych i średnich przedsiębiorstw, pomaganiem ich właścicielom w prowadzeniu działalności gospodarczej oraz w zdobywaniu nowych kwalifikacji. Poza tym działania CWP mają również wpływać na zaktywizowanie tych osób, które nie mają pracy, ale mają pomysły na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej i nie wiedzą, jak je realizować.

List intencyjny w sprawie utworzenia CWP został podpisany 20 lutego 2001 r. w Starostwie Powiatowym w Pile. Urząd Marszałkowski w Poznaniu przesłał już do gmin, zainteresowanych tworzeniem CWP, koncepcję jego funkcjonowania. Obecnie samorządy przedstawiają swoją opinię na ten temat.

— Później władze lokalne zdecydują, jaka będzie forma ich udziałów w tworzonej instytucji. Prawdopodobnie będą to powierzchnie lokalowe wnoszone aportem przez gminy. Kolejnym krokiem będzie sporządzenie biznesplanu i utworzenie podmiotu, który będzie zarządzał całym przedsięwzięciem — mówi Eugeniusz Grabowski.

Przedstawiciele samorządów zainteresowanych uczestnictwem w CWP chcą, by w tworzenie Centrum Wspierania Przedsiębiorczości zaangażowały się również podmioty gospodarcze z północnej Wielkopolski. Ich przedstawiciele zostali zaproszeni do uczestnictwa w pracach założycielskich CWP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Loos

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gminy będą wspierać przedsiębiorczość