Gminy górnicze dostaną 40 mln zł

Trepińska Maria
opublikowano: 08-02-1999, 00:00

Gminy górnicze dostaną 40 mln zł

W tym roku gminy górnicze dostaną z budżetu państwa 40 mln zł na tworzenie nowych miejsc pracy. Zdaniem Jana Szlązaka, wiceministra gospodarki, dodatkowo mogą one otrzymać 40 mln zł z funduszu PHARE.

Zgodnie z obowiązującą ustawą o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, gminy mają prawo do preferencyjnego kredytu na finansowanie inwestycji tworzących nowe miejsca pracy. Uzyskanie takiej pożyczki będzie zależało od jakości projektu, opiniowanego przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który w porozumieniu z resortem gospodarki sfinansuje konkretne przedsięwzięcia.

Minister finansów, w porozumieniu z ministrem gospodarki, określi szczegółowe zasady dopłat oraz udzielania kredytów. Szanse na taki kredyt ma 50 gmin, na terenie których wydobywany jest węgiel kamienny.

Próbą wykorzystania możliwości, jakie stwarza ustawa, jest pomysł Rybnickiej Spółki Węglowej, która w połowie stycznia przedstawiła koncepcję utworzenia na terenie czterech gmin Strefy Aktywności Gospodarczej, a w niej — 10 tys. nowych miejsc pracy. MT

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Trepińska Maria

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gminy górnicze dostaną 40 mln zł