Gminy potrzebują pomocy

YZ, PAP
opublikowano: 22-05-2016, 22:00

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła listę 50 miast w UE z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem. Są na niej aż 33 polskie miasta, a na szczycie — Żywiec i Pszczyna (poza tym m.in. Kraków, Katowice, Bielsko-Biała, Sosnowiec). Samorządy od lat ograniczają tzw. niską emisję. 30-tysieczny Żywiec wsparł finansowo wymianę 560 starych kotłów na piece ekologiczne. Niewiele mniejsza Pszczyna — ponad 800. Bielsko-Biała zlikwidowała wszystkie kotłownie węglowe w budynkach publicznych i dofinansowała wymianę 1670 starych kotłów.

Ale znaczącej poprawy jakości powietrza nie ma. Samorządowcy wskazują m.in. na wzrost cen dobrej jakości węgla, na który mieszkańców nie stać. Uważają, że musi pomóc państwo, bo to ono ma wpływ na ceny węgla, gazu, oleju opałowego, ustala akcyzę i VAT.

Potrzeba też standaryzacji kotłów i paliw, by wyeliminować możliwość spalania najgorszych gatunków węgla. Samorządy chcą korzystać z funduszy UE, by finansować termoizolację, racjonalizację użycia energii i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: YZ, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu