Czytasz dzięki

Gminy ścigają się w gospodarczych wskaźnikach (RANKING)

opublikowano: 26-10-2018, 16:35

Kleszczów, Polkowice, Krynica Morska, Warszawa – to najbardziej zrównoważone pod względem rozwoju gminy, wynika z tegorocznego raportu, prezentowanego tradycyjnie jesienią w Sejmie.

Autorzy raportu „Zrównoważony rozwój jednostek samorządu terytorialnego (JST)”, jak co roku, przedstawili ranking gmin (w podziale na wiejskie, miejsko-wiejskie, miejskie i miasta na prawach powiatu), które mają najwyższe wskaźniki rozwoju społeczno-gospodarczego.

— Podstawą naszej metodyki jest zbiór piętnastu zmiennych, w których skład wchodzą wskaźniki wyjaśniające rozwój gospodarczy, społeczny i ochronę środowiska — informuje Eugeniusz Sobczak, prof. administracji i zarządzania, autor raportu.

Wśród nich są np. wydatki na inwestycje per capita, odsetek wydatków majątkowych w budżecie i liczba pracujących na 1 tys. mieszkańców. Wskaźniki obejmują 15 lat, ale na końcowy wynik najmocniej wpływają najświeższe statystyki. Gminy, które prowadzą w zestawieniu, są też zwykle w ścisłej czołówce w rankingach bogactwa. Wśród gmin wiejskich w tym roku najbardziej zrównoważonym rozwojem, według przyjętej w raporcie metodologii, wykazała się gmina Kleszczów, czyli najbogatsza gmina wiejska w Polsce (na jej terenie znajdują się kopalniai elektrownia Bełchatów). Mniej harmonijnie rozwija się gmina Puchaczów. Eugeniusz Sobczak wyjaśnia, że gmina, która również ma u siebie kopalnię (Bogdankę), może się wykazać dobrymi statystykami na rynku pracy (1227 osób na 1000 mieszkańców), nie wykorzystuje jednak w pełni potencjału finansowego. W 2017 r. na projekty inwestycyjne przeznaczyła tylko 13 proc. budżetu.

— Wśród gmin miejsko-wiejskich dominują położone w obszarze oddziaływania dużych centrów miejskich, a mianowicie: Ożarów Mazowiecki, Stryków, Kórnik, Błonie, Swarzędz i Łomianki — podkreśla Eugeniusz Sobczak.

Liderem w tej kategorii zostały jednak Polkowice, czyli kolejna gmina, która ma na swoim terenie kopalnię (miedzi, należącą do KGHM). Największy sukces odnotował jednak Stryków, który z 244. pozycji w 2016 r. trafił do pierwszej dziesiątki. Wśród gmin miejskich w czołówce znalazły się gminy turystyczne — na czele z Krynicą Morską, Karpaczem i Łebą. Liderem wśród miast na prawach powiatu pozostaje Warszawa, choć były lata, kiedy stolica traciła miejsce na szczycie rankingu.

— Wśród dziesięciu miast na prawach powiatu dominuje siedem centrów regionalnych [siedem miast, m.in. Poznań, Rzeszów, Wrocław, Katowice — red.] i trzy subregionalne — Sopot, Bielsko-Biała i Krosno — informuje Eugeniusz Sobczak.


RANKING ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU JST
(według wskaźników za 2017 r.) 

Gminy wiejskie

1. Kleszczów

2. Kobierzyce 

3. Tarnowo Podgórne

Gminy miejsko-wiejskie

1. Polkowice

2. Stryków

3. Ożarów Mazowiecki

Gminy miejskie

1. Krynica Morska

2. Karpacz

3.  Łeba

Miasta na prawach powiatu

1. Warszawa

2. Poznań 

3. Rzeszów

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane