Gminy starają się o ISO 9002

BS
opublikowano: 29-05-2000, 00:00

Gminy starają się o ISO 9002

Poznań, Ostrów Wielkopolski i Śrem to kolejne gminy z Wielkopolski, które starają się uzyskać certyfikat zarządzania jakością ISO 9002. System jakości kojarzony początkowo z sektorem prywatnym i firmami produkcyjnymi jest stopniowo przejmowany przez organizacje adminstracji publicznej.

— Zarządzanie jakością w administracji jest rozwiązaniem nowatorskim w polskiej rzeczywistości samorządowej, ale z punktu widzenia doświadczeń innych krajów powszachnie stosowanym i akceptowanym — mówi Janusz Szewczuk, dyrektor ds. rozwoju Programu Partnerstwa dla Samorządu Terytorialnego-LGPP.

Wprowadzenie procedur ISO w administracji publicznej wiąże się ze zmianą wewnętrznej organizacji pracy urzędów, co w konsekwencji decyduje o podwyższeniu jakości usług świadczonych interesantom.

Wielkopolskie gminy skorzystały z możliwości wdrożenia systemu zarządzania jakością ISO 9002, którą oferuje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów oraz Program Umbrella, prowadzony i finansowany wspólnie przez rząd Polski i program rozwoju ONZ. Koszty wprowadzenia systemu zależą od wielkości gminy i czasu potrzebnego na wdrożenie ISO — od 12 do 24 miesięcy. Szacunkowo gmina musi przeznaczyć na wdrożenie procedur zarządzania jakością od 25 do 30 tys. zł.

Obecnie 90 urzędów administracji publicznej z całego kraju zgłosiło chęć wprowadzenia systemu zarządzania jakością ISO 9002. BS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gminy starają się o ISO 9002