Goldman Sachs AM: Dolar straci na rozterkach Fedu

Wolniejsze od oczekiwań zaostrzanie polityki przez amerykańskie władze monetarne nie pozwoli na dalsze umocnienie dolara, ocenia Goldman Sachs Asset Management.

Zobacz więcej

Goldman Sachs, fot.:Bloomberg

fot. Bloomberg

W poniedziałek tworzony przez Bloomberga indeks notowań dolara do 10 głównych walut zniżkuje o 0,4 proc., po tym jak jeszcze w piątek znajdował się najwyżej od siedmiu tygodni. Zdaniem towarzystwa Goldman Sachs AM potencjał wzrostowy amerykańskiej waluty jest na wyczerpaniu. Nie ma co liczyć na podwyżkę stóp Fedu na kończącym się w środę posiedzeniu, a ścieżka zaostrzania polityki w kolejnych kwartałach będzie mniej stroma od oczekiwań, napisali w nocie do klientów specjaliści instytucji.

„W średnim i długim horyzoncie oczekujemy słabości dolara wobec pozostałych głównych walut oraz środków płatniczych gospodarek rozwijających się. Nie spodziewamy się, by Fed zmienił stopy we wrześniu, jednak powinien stwierdzić, że podwyżka jest możliwa przed końcem roku” – napisano w nocie datowanej na piątek.

Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku sięgnęło w poniedziałek 55 proc., podczas gdy jeszcze na przełomie roku szacowano je na ponad 90 proc., wynika z notowań na rynku stopy procentowej. Oczekiwania na kontynuację umocnienia dolara słabną także wśród profesjonalnych zarządzających. Fundusze hedgingowe i inni duzi spekulanci w tygodniu zakończonym w ubiegły wtorek zmniejszyli łączną długą pozycję netto na dolarze o 5 proc., wynika z danych komisji CFTC. Dalsze umocnienie amerykańskiej waluty wciąż jednak obstawia Athanasios
Vamvakidis, strateg banku BofA ML, według którego notowania euro spadną na koniec roku do 1,05 USD. Do końca 2017 r. Fed podniesie stopy trzy razy, czego rynki się nie spodziewają, a tymczasem EBC wydłuży program skupu aktywów, argumentuje instytucja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Goldman Sachs AM: Dolar straci na rozterkach Fedu