Goldman Sachs cofa prognozę dla euro

Wyjątkowo niezdecydowany specjalista amerykańskiego banku inwestycyjnego Robin Brooks właśnie wrócił do wcześniejszej skrajnie negatywnej prognozy dla euro. W nocie do klientów Robin Brooks, główny strateg Goldmana Sachsa, obniżył 12-miesięczną prognozę dla euro z 1,00 USD do zaledwie 95 centów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie oznaczało to powrotu do wcześniejszej prognozy, z której specjalista wycofał się w grudniu, nazywając ją „pomyłką”. Dokładnie wbrew przewidywaniom Robina Brooksa euro umocniło się wówczas najmocniej od blisko 7 lat w reakcji na ostrożną decyzję EBC co do polityki pieniężnej. „Pomyliliśmy się w sposób fatalny co do konsekwencji posiedzenia EBC. Nawet w mało prawdopodobnym przypadku, gdyby reakcja rynku okazała się błędem, myślimy, że zmniejsza ona znacząco szanse na realizację naszego spadkowego scenariusza dla euro” — pisał wtedy Robin Brooks.

W czasie obowiązywania złagodzonej prognozy notowania euro pozostały niemal niezmienione, jednak wyniki styczniowego posiedzenia władz monetarnych strefy euro przekonały go do powrotu do skrajnego pesymizmu wobec wspólnej waluty. Prezes EBC Mario Draghi nie wykluczył weryfikacji prowadzonej polityki. Według obecnych prognoz specjalisty euro osłabi się w ciągu trzech miesięcy do 1,04 USD, a do parytetu z dolarem dotrze już za pół roku. „Nowa prognoza jest efektem zmieniających się warunków i pojawiających się okazji. Po posiedzeniu EBC potencjał spadkowy euro znów jest znaczący, a to dlatego, że EBC tak szybko wrócił do dopuszczenia dalszego łagodzenia polityki” — stwierdził Robin Brooks. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Goldman Sachs cofa prognozę dla euro