Goldman Sachs inwestuje w Facebooka

ŁO, dealbook.nytimes.com
opublikowano: 03-02-2011, 10:57

Słynny bank inwestycyjny rozpoczyna rok od  inwestycji w symbol współczesnego internetu. Wycena Facebooka szybuje w  górę.

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs wyłożył 450 mln USD na zakup akcji Facebooka. Rosyjska firma inwestycyjna Digital Sky Technologies, która juz wcześniej inwestowała w portal, teraz dołożyła kolejne 50 mln USD. Tym samym wartość portalu społecznościowego wyceniana jest obecnie na około 50 mld USD.

Lloyd C. Blankfein z Goldman Sachs (fot. Bloomberg)
Lloyd C. Blankfein z Goldman Sachs (fot. Bloomberg)
None
None

Inwestycja Goldman Sachs ma jeszcze drugie dno. Według informatorów dziennika „The New York Times” bank planuje stworzyć specjalną platformę do obrotu akcjami Facebooka. Pozwoli to portalowi uniknąć restrykcji ze strony SEC (amerykańskiej komisji papierów wartościowych), która bada, czy Facebook i inne nowe firmy internetowe nie mają więcej niż 499 inwestorów, co obliguje do publikowania wyników finansowych.

Goldman figurowałby jako jeden inwestor, a akcje sprzedawane byłyby klientom banku zainteresowanym inwestycjami w nowe technologie. Formalnie Facebook nie przekroczyłby więc progu inwestorów wyznaczonego przez SEC.

Na co Facebook wyda pieniądze od Goldman Sachs? Podobno głównie na inwestycję w ludzi i nowe projekty. Firma może udać się na łowy w innych firmach i powalczyć o najlepszych pracowników na rynku.

Inwestycja słynnego banku winduje też potencjalny majątek założyciela portalu Marka Zuckerberga. Magazyn „Forbes” obliczył w zeszłym roku, że akcje Zuckerberga w portalu są warte 6,9 mld USD, ale przy kapitalizacji 23 mld USD. Wraz z paczką pieniędzy od Goldmana, liczby te mogą ulec podwojeniu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO, dealbook.nytimes.com

Polecane