Byczy Goldman, neutralne Citi

opublikowano: 05-08-2021, 15:37

Stratedzy Goldman Sachs spodziewają się wyższej wartości S&P500 na koniec roku, tymczasem ich koledzy z Citigroup obstawiają inny scenariusz.

David J. Kostin i kierowany przez niego zespół strategów banku Goldman Sachs spodziewa się osiągnięcia ok. 4700 pkt. przez S&P500 na koniec roku. W środę 4 sierpnia na zamknięciu sesji indeks miał wartość 4402 pkt. Podwyższenie prognozy nastąpiło około miesiąc po tym, jak wartość S&P500 przekroczyła zapowiadane przez Goldman Sachs na koniec roku 4300 pkt.

Stratedzy amerykańskiego banku inwestycyjnego podwyższyli także prognozę zysku na akcję S&P500 w tym roku do 207 USD. Wcześniejsza wynosiła 193 USD. Goldman Sachs podwyższył także prognozę wartości S&P500 na koniec 2022 roku z 4600 pkt. do 4900 pkt.

Tymczasem analitycy Citigorup obniżyli z “przeważaj” do “neutralnie” rekomendację dla amerykańskich akcji. Uważają oni, że wrażliwe na stopy procentowe spółki technologiczne będą ciążyć indeksom. Eksperci zakładają, że obserwowany w ostatnich dniach spadek rentowności obligacji (nawet do 1,18 proc. w przypadku 10-latek) będzie tylko chwilowy, a dynamiczny wzrost gospodarczy odwróci tendencję i spowoduje wzrost rentowności do 2 proc. w 2022 r.

Analitycy Citigroup wierzą, że inwestorzy odzyskają osłabioną w ostatnich tygodniach wiarę w siłę gospodarki amerykańskiej. Nie spodziewają się przy tym, by skok rentowności mógł zagrozić akcjom na rynkach globalnych, ponieważ czynnik ten zostanie zrównoważony przez poprawę apetytu na ryzyko w związku z dynamicznym wzrostem zysków w pierwszej fazie ożywienia. Prognoza dla MSCI World Index nie zakłada jednak istotnych zysków w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane