Goldman Sachs prognozuje 4 proc. inflacji w Polsce w maju

opublikowano: 01-04-2021, 13:22

Goldman Sachs spodziewa się dalszego wzrostu inflacji w Polsce po tym jak w marcu okazała się wyższa niż prognozował, a także powyżej rynkowego konsensusu.

W środę GUS podał w tzw. szybkim odczycie, że w marcu inflacja cen detalicznych wynosiła 3,2 proc. w ujęciu rocznym, co oznacza wzrost o 0,8 pkt. procentowego w porównaniu z poprzednim miesiącem. Goldman Sachs prognozował wzrost inflacji do 2,8 proc. Taki sam był konsensus rynkowy. Bank inwestycyjny wskazuje jako powód wyższej od oczekiwań inflacji wzrost cen paliw, który podwyższył ją, według jego szacunków, o 0,6-0,7 pkt. procentowego.

- Inflacja prawdopodobnie będzie rosła nadal w nadchodzących miesiącach, ale tym razem będą ją zwiększały efekty bazowe w składniku paliwowym – głosi raport banku. - Prognozujemy, że inflacja tymczasowo sięgnie 4 proc. w maju – dodaje.

Goldman Sachs nie uważa, aby NBP zareagował na wyższą inflację zwłaszcza, że prezes Adam Glapiński sygnalizował iż spodziewa się jej tymczasowej zwyżki. Bank uważa, że do zmiany stóp nie dojdzie w Polsce do końca pierwszej połowy przyszłego roku, czyli końca kadencji obecnej Rady Polityki Pieniężnej.

Goldman Sachs prognozuje, że średnia inflacja wyniesie w tym roku w Polsce 3,4 proc. W lutym konsensus rynkowy szacował ją na 2,7 proc., a prognoza NBP to 3,1 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane