Goldman Sachs przyznaje się do fatalnej pomyłki

Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs znalazł się wśród instytucji, które najbardziej pomyliły się w prognozowaniu reakcji rynkowej na czwartkową decyzję EBC.

W reakcji na mniej zdecydowaną od oczekiwań decyzję EBC o dalszym łagodzeniu polityki w czwartek euro umocniło się do dolara o 3,0 proc., co oznaczało największy skok notowań wspólne waluty od blisko 7 lat. Dokładnie przeciwny scenariusz jeszcze na niespełna 24 godziny przed ogłoszeniem decyzji EBC obstawiał bank Goldman Sachs. Według głównego stratega walutowego instytucji Robina Brooksa mocniejsze od oczekiwań złagodzenie polityki monetarnej miało posłać notowania euro o 3 proc. w dół.

„Dzisiaj nie był mój najszczęśliwszy dzień. Trzeba przyznać, że posiedzenie EBC pozostawiło po sobie bardzo niejednoznaczne przesłanie” – napisał Robin Brooks w nocie zawieszającej rekomendację sprzedaży euro w celu jej rewizji.

Osłabienia euro spodziewała się większość globalnych instytucji finansowych, jednak Goldman Sachs należał do najbardziej pesymistycznie nastawionych. Zakładał, że jeszcze na koniec tego roku euro zrówna się wartością z dolarem, a na koniec 2016 r. notowania wspólnej waluty sięgną 95 centów. Według średniej z prognoz zebranych przez Bloomberga kurs euro będzie wtedy aż o 10 centów wyższy, co i tak oznaczałoby 3,5-procentowe osłabienie w porównaniu z notowaniami z piątku.

„Pomyliliśmy się w sposób fatalny co do konsekwencji posiedzenia EBC. Nawet w mało prawdopodobnym przypadku, gdyby reakcja rynku okazała się błędem, myślimy, że zmniejsza ona znacząco szanse na realizację naszego spadkowego scenariusza dla euro” – ocenił Robin Brooks.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu