Goldman Sachs: Rynek opanowała „racjonalna wybujałość”

opublikowano: 22-11-2017, 13:21
aktualizacja: 22-11-2017, 13:29

Za sprawą „racjonalnej wybujałości” obecna hossa na Wall Street może wyprzedzić pod względem czasu trwania hossę lat 90., kiedy to „wybujałość” była nieracjonalna, uważa bank Goldman Sachs.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Rozpoczęty jeszcze w 2009 r. rynek byka na giełdzie nowojorskiej może potrwać kolejne trzy lata, stając się najdłuższą hossą w historii, napisał w nocie do klientów David Kostin, strateg Goldman Sachs. Specjalista jeszcze do niedawna należał do najbardziej pesymistycznie nastawionych strategów Wall Street – jego tegoroczna prognoza dla S&P500 jest o 7,7 proc. niższa od obecnych notowań indeksu. Teraz jednak podniósł prognozę dla wskaźnika na przyszły rok z 2500 do aż 2850 punktów, co oznaczałoby jego 9,7-procentowy potencjał wzrostowy (w 2020 r. wskaźnik powinien wynieść 3100 punktów, o 19,3 proc. więcej niż obecnie).

Zwyżki napędzać będzie jego zdaniem „racjonalna wybujałość”, związana ze wzrostem zysków (to nawiązanie do określenia przez byłego szefa Fedu Alana Greenspana nastrojów z hossy lat 90. mianem „nieracjonalnej wybujałości”). Nieznacznie zwiększyć powinny się także wyceny, zapowiada David Kostin, który jeszcze do niedawna oczekiwał, że wyraźny wzrost stóp procentowych wywrze presję na spadek wycen. Według niego w przyszłym roku zyski spółek skupionych w indeksie S&P500 wzrosną o 14 proc., do 150 USD na akcję, by w 2019 r. zwiększyć się o kolejne 5 proc.

„Do podniesienia prognoz wzrostu zysków przekonały nas rosnące szanse reformy podatkowej oraz silny wzrost gospodarczy. 2018 r. będzie też ostatnim rokiem wzrostu wycen, zanim wskaźnik cena/zysk się ustabilizuje” – napisał w nocie do klientów David Kostin.

To już trzecia wyjątkowo optymistyczna w ostatnich dniach prognoza dla giełdy nowojorskiej. Wcześniej potencjał wzrostu S&P500 do końca przyszłego roku na odpowiednio 13,5 proc. oraz 11,6 proc. wyznaczyli specjaliści biura BMO Capital Markets oraz banku UBS. Choć zdaniem pesymistów obecna sytuacja rynkowa przypomina końcowe stadia hossy lat 90., to uspokajająca jest zupełnie różna głębokość rosnącego rynku. Wówczas w ciągu 12 miesięcy na plusie była niespełna połowa spośród spółek należących do S&P500, teraz ten odsetek wynosi 70 proc., oblicza firma doradcza Strategas Research Partners.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu