Goldman Sachs stawia na Wenezuelę

Bank Goldman Sachs zwiększył zaangażowanie w obligacje Wenezueli, mimo znaczącego ryzyka ogłoszenia niewypłacalności przez ten kraj.

Od początku roku największym nabywcą obligacji stojącej na granicy bankructwa Wenezueli był amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs, wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg. Instytucja najwyraźniej obstawia, że do niewypłacalności nie dojdzie już teraz. To może być ryzykowna strategia, zważywszy że w drugim półroczu ubiegłego roku ceny wenezuelskiej ropy poszły w dół o około 50 proc., a tymczasem sprzedaż surowca odpowiada za 97 proc. przychodów z eksportu.

W rezultacie agencja Moody’s obniżyła na początku roku ocenę wiarygodności kredytowej kraju do Caa3 i zapowiedziała, że jeżeli Wenezuela przestanie obsługiwać zadłużenie, to inwestorom będzie trudno odzyskać więcej niż 50 proc. nominalnej wartości obligacji. Zapadające w 2027 r. obligacje skarbowe Wenezueli, które od styczniowego dna do szczytu sprzed miesiąca zyskały 123 proc., zanurkowały od tego czasu o 35 proc. Mimo to według think-tanku Eurasia Group przynajmniej w tym roku rządowi uda się uniknąć niewypłacalności, a do otwartej dewaluacji waluty nie dojdzie przynajmniej do wyborów, które zapewne odbędą się na przełomie listopada i grudnia.

Tymczasem David Rolley, odpowiedzialny za rynki obligacji w towarzystwie Loomis Sayles, ocenia, że rząd w Caracas niebawem przestanie wywiązywać się ze zobowiązań wobec wierzycieli wewnętrznych. Według niego w krajach, gdzie dochodzi do przyspieszenia inflacji powyżej 100 proc., nieunikniona jest restrukturyzacja zadłużenia wobec krajowych wierzycieli, a zagrożeni mogą być także inwestorzy zagraniczni. Choć ostatnie oficjalne dane o inflacji w Wenezueli wskazywały na wzrost cen w tempie 69 proc., to jednak według Alberto Adesa z Bank of America w rzeczywistości stopa inflacji zbliża się już do 200 proc.

- Przyspieszające tempo wzrostu cen oznacza, że rząd używa podatku inflacyjnego, żeby sfinansować swoje wydatki. Jeżeli tak się dzieje, to należy mówić o problemach strukturalnych budżetu, których nie da się rozwiązać drobnymi podwyżkami podatków i cięciami wydatków. A to oznacza poważne zagrożenie dla zdolności obsługi zadłużenia – powiedział Bloombergowi David Rolley.

W czwartek rentowność obligacji Wenezueli zapadających w 2027 r. sięgnęła 24,6 proc.


Notowania obligacji Wenezueli zapadających w 2027 r. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Goldman Sachs stawia na Wenezuelę