Czytasz dzięki

Goldman Sachs stawia na Wenezuelę

Bank Goldman Sachs zwiększył zaangażowanie w obligacje Wenezueli, mimo znaczącego ryzyka ogłoszenia niewypłacalności przez ten kraj.

Od początku roku największym nabywcą obligacji stojącej na granicy bankructwa Wenezueli był amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs, wynika z danych zebranych przez agencję Bloomberg. Instytucja najwyraźniej obstawia, że do niewypłacalności nie dojdzie już teraz. To może być ryzykowna strategia, zważywszy że w drugim półroczu ubiegłego roku ceny wenezuelskiej ropy poszły w dół o około 50 proc., a tymczasem sprzedaż surowca odpowiada za 97 proc. przychodów z eksportu.

W rezultacie agencja Moody’s obniżyła na początku roku ocenę wiarygodności kredytowej kraju do Caa3 i zapowiedziała, że jeżeli Wenezuela przestanie obsługiwać zadłużenie, to inwestorom będzie trudno odzyskać więcej niż 50 proc. nominalnej wartości obligacji. Zapadające w 2027 r. obligacje skarbowe Wenezueli, które od styczniowego dna do szczytu sprzed miesiąca zyskały 123 proc., zanurkowały od tego czasu o 35 proc. Mimo to według think-tanku Eurasia Group przynajmniej w tym roku rządowi uda się uniknąć niewypłacalności, a do otwartej dewaluacji waluty nie dojdzie przynajmniej do wyborów, które zapewne odbędą się na przełomie listopada i grudnia.

Tymczasem David Rolley, odpowiedzialny za rynki obligacji w towarzystwie Loomis Sayles, ocenia, że rząd w Caracas niebawem przestanie wywiązywać się ze zobowiązań wobec wierzycieli wewnętrznych. Według niego w krajach, gdzie dochodzi do przyspieszenia inflacji powyżej 100 proc., nieunikniona jest restrukturyzacja zadłużenia wobec krajowych wierzycieli, a zagrożeni mogą być także inwestorzy zagraniczni. Choć ostatnie oficjalne dane o inflacji w Wenezueli wskazywały na wzrost cen w tempie 69 proc., to jednak według Alberto Adesa z Bank of America w rzeczywistości stopa inflacji zbliża się już do 200 proc.

- Przyspieszające tempo wzrostu cen oznacza, że rząd używa podatku inflacyjnego, żeby sfinansować swoje wydatki. Jeżeli tak się dzieje, to należy mówić o problemach strukturalnych budżetu, których nie da się rozwiązać drobnymi podwyżkami podatków i cięciami wydatków. A to oznacza poważne zagrożenie dla zdolności obsługi zadłużenia – powiedział Bloombergowi David Rolley.

W czwartek rentowność obligacji Wenezueli zapadających w 2027 r. sięgnęła 24,6 proc.


Notowania obligacji Wenezueli zapadających w 2027 r. Źródło: Bloomberg.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Polecane