Goldman Sachs: trzy podwyżki stóp Fed w tym roku

opublikowano: 21-03-2016, 13:38

Większość świata potrzebuje akomodatywnej polityki monetarnej. USA nie. Fed może trzykrotnie podwyższyć stopy w tym roku, prognozuje Goldman Sachs.

Ostatnie decyzje Fed oraz jego „gołębia” retoryka oznaczają, że powrócił do roli „banku centralnego świata”, uważają ekonomiści Goldman Sachs.

Bloomberg

- Jedna z interpretacji ostatnich ruchów Europejskiego Banku Centralnego i Rezerwy Federalnej jest taka, że prezentują skoordynowaną próbę złagodzenia globalnych warunków finansowych jednocześnie unikając presji wzrostowej wobec dolara, szczególnie w odniesieniu do chińskiego renminbi – przekonują Jan Hatzius i Sven Jari Stehn.

Taka koordynacja działań nie utrzyma się jednak długo. Goldman Sachs wskazuje na wzrost inflacji, mierzonej wskaźnikiem PCE, i spadek bezrobocia w USA i przekonuje, że Fed, jeśli chce realizować swój podwójny mandat, będzie musiał podjąć bardziej agresywne działania aby osiągnąć wyznaczone przez siebie cele.

- Aby obronić się przed znaczącym przegrzaniem, naszym zdaniem FOMC może chcieć spowolnić wzrost produkcji i zatrudnienia w miarę wchodzenia w 2017 rok – napisali ekonomiści Goldman Sachs. 

Według nich, Fed musi dokonać trzech podwyżek stóp procentowych w tym roku aby uniknąć przegrzania i konieczności bardziej zdecydowanego zakończenia polityki akomodacji, co mogłoby pchnąć gospodarkę w recesję.

- Jeśli mamy rację, gotowość Fed do kontynuowania luźnej polityki przez dłuższy czas w imię koordynacji globalnej polityki będzie miała prawdopodobnie krótki żywot i stopa funduszy wzrośnie dużo bardziej niż jest to obecnie uwzględniane przez rynek obligacji – konkludują Hatzius i Stehn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane