Goldman Sachs: tylko 50 proc. szansy podwyżki stóp w marcu

opublikowano: 10-12-2018, 06:57

Goldman Sachs jest pewny, że w grudniu Fed podwyższy stopę procentową. Prawdopodobieństwo podwyżki w marcu w jego ocenie spadło do 50 proc.

 Jan Hatzius, główny ekonomista amerykańskiego banku wskazuje, że decyzja w sprawie stóp w marcu wypadnie w okresie spodziewanej dużej zmienności związanej z końcem 90-dniowego rozejmu w wojnie handlowej USA z Chinami. Jego zdaniem, jest jednak duża szansa, że bank centralny USA zdecyduje się na podwyżkę stóp biorąc pod uwagę pozytywny impuls fiskalny i neutralny poziom stopy funduszy. 

- Podkreślamy, że szanse są równe. Ponadto, nasza prognoza braku podwyżki zakłada, że mediana liczby podwyżek w 2019 roku w grudniowej projekcji spadnie z 3 do 2. Jeśli utrzymane zostaną 3, prawdopodobieństwo marcowej podwyżki ponownie wzrośnie – powiedział Hatzius.

Goldman Sachs oczekuje, że w 2019 roku gospodarka USA będzie rosła powyżej trendu przez większą część roku, bezrobocie będzie spadać i znajdzie się poniżej długoterminowego celu Fed, a wynagrodzenia i ceny będą stopniowo rosły. To przemawia za dalszym zacieśnianiem polityki monetarnej.

- Dlatego uważamy, że burza przeminie i to utrzyma Fed na ścieżce normalizacji polityki, choć trudniejszej niż dotychczas – twierdzi Hatzius.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu