Goldman Sachs wierzy w Polskę

Gigant bankowości inwestycyjnej nie zraża się polityką. Rozkręca u nas sprzedaż funduszy inwestycyjnych i liczy na duże transakcje

Warszawa to jedyne biuro GS w regionie Europy Środkowo- -Wschodniej i jedno z kluczowych dla całego Goldmana biur regionalnych, pełniących funkcje wsparcia.

Goldman Sachs rozwija biuro w Warszawie kierowane przez Brenta Watsona. Londyńskiej centrali przenosić nie zamierza.
Zobacz więcej

CENTRALA ZOSTAJE W LONDYNIE:

Goldman Sachs rozwija biuro w Warszawie kierowane przez Brenta Watsona. Londyńskiej centrali przenosić nie zamierza. Marek Wiśniewski

Nowoczesne biura Goldmana Sachsa (GS) na 46. piętrze Warsaw Spire szybko się zapełniają. Jeden z największych banków inwestycyjnych świata, zarządzający 1,31 bln USD aktywów, dostrzegł potencjał polskiego rynku.

— Gdy przyjechałem do Warszawy w maju ubiegłego roku, GS zatrudniał 35 osób, teraz — 240. Za rok planujemy podwoić tę liczbę — mówi Brent Watson, zarządzający warszawskim biurem technologii i operacji Goldmana Sachsa. Warszawa to jedyne biuro GS w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i jedno z kluczowych dla całego Goldmana biur regionalnych, pełniących funkcje wsparcia. Zatrudnia głównie w dziale technologii i operacyjnym, trochę w szeroko pojętym dziale korporacyjnym (treasury, kredyty, ryzyko rynkowe,compliance). Praca w najbardziej prestiżowym banku inwestycyjnym świata to świetny wpis do CV, ale wymogi też są wysokie i selekcja ostra.

— Zatrudniamy tych, których Goldman odsiał, i często są to nasi najzdolniejsi ludzie — mówi dyrektor w jednym z banków działających w Polsce.

Siła gospodarki

Po ostatnich wyborach parlamentarnych inwestorzy zagraniczni z uwagą przyglądali się rozwojowi sytuacji w Polsce. Goldman Sachs nie ma obaw.

— Wierzymy w polską gospodarkę i jej stabilny rozwój. Nawet kraje, takie jak USA, Wielka Brytania czy Niemcy, mają swoją zmienną dynamikę polityczną. Wybór GS padł na Polskę, ponieważ macie świetnie wykształconą kadrę, dogodne miejsce, profesjonalną przestrzeń biurową. Zdecydowaliśmy się na rozbudowę warszawskiego biura kilka lat temu. W tym czasie doszło też do różnych wydarzeń politycznych, jak referendum w sprawie brexitu, ale nasze plany nie mają z tym związku — mówi Brent Watson. Jest spora przestrzeń do rozwoju centrum outsourcingowego GS w Polsce.

— Jesteśmy elastyczni i jeśli biuro w Warszawie się rozrośnie, możemy rozważyć przeniesienie tu dodatkowych funkcji i operacji finansowych — mówi Brent Watson.

Szersze zainteresowanie

Goldman Sachs rozpoczął w czerwcu sprzedaż w Polsce kilku funduszy asset management we współpracy z bankowością prywatną Pekao.

Banki oferują najbardziej zamożnym klientom inwestycje w wybrane portfolio aktywów w trzech funduszach dłużnych, pięciu akcyjnych i jednym alternatywnym. GS zgromadził ponad 100 mln zł w trzy miesiące.

— Największym zainteresowaniem cieszą się fundusze inwestycyjne lokujące aktywa na rynkach wschodzących, w szczególności w Indiach — mówi Beata Nowakowska-Tylman, dyrektor w pionie bankowości prywatnej Pekao.

Prestiżowe transakcje

Wisienką na torcie jest bankowość inwestycyjna. Bank rzadko angażuje się w transakcje, z których ma dochód niższy niż 1 mln USD, więc jego możliwości rozwoju w naszym kraju są mocno ograniczone ze względu na stosunkowo małą liczbę transakcji o wartości wyższej niż 500 mln zł. Ostatni wysyp fuzji i przejęć wartych powyżej 1 mld USD zachęca jednak Goldmana do bliższego przyjrzenia się polskiemu rynkowi.

— Naszym zdaniem, Polska to bardzo perspektywiczny rynek. Ostatnie transakcje M&A o skali, której nie powstydziłby się dojrzały rynek, przyciągają uwagę tradycyjnych inwestorów oraz tych, których doświadczenie nad Wisłą nadal jest dość ograniczone. To zaowocuje uwagą skupioną na Polsce i przysporzy pracy zespołom bankowości inwestycyjnej — mówi Artur Tomala, szef bankowości inwestycyjnej GS na Europę Środkowo-Wschodnią. GS doradzał Aliorowi przy przejęciu Banku BPH, był też częścią konsorcjum gwarantującego podniesienie kapitału przez Alior Bank na potrzeby tej transakcji.

— Ze względu na skalę transakcji, płynność rynku długu, możliwości hedgingu oraz historyczne doświadczenia, Polska pod względem atrakcyjności fuzji i przejęć niezmiennie jest numerem jeden w regionie. Jestem przekonany, że silne fundamenty gospodarki, fiskalny impuls i pojawiające się transakcje o skali międzynarodowej pozwolą utrzymać tę pozycję — mówi Artur Tomala. © Ⓟ

Finanse na topie

Mateusz Morawiecki, wicepremier, zachęcał niedawno inwestorów finansowych do przeniesienia do Polski centrów usług. Faktycznie, rośniemy w siłę w tym segmencie. — Od maja 2015 r. do maja tego roku w centrach usług firm z sektora finansowego przybyło 25 proc. etatów. To szybszy wzrost niż w całej branży usług dla biznesu, która zatrudnia dziś 220 tys. osób i urosła o 20 proc. Zainteresowanie regionem Europy Środkowej i Wschodniej branży finansowej, czyli banków inwestycyjnych, firm ubezpieczeniowych czy funduszy obserwujemy od ponad roku. Tego typu firmy zazwyczaj inwestują w stolicach, więc wróciła moda na Warszawę, Budapeszt czy Pragę.

Warszawa wygrywa, bo ma największy potencjał, stąd tegoroczne decyzje: Credit Suisse o otwarciu drugiego po Wrocławiu biura, w którym ma pracować 1 tys. osób i Goldman Sachs, by zwiększyć liczbę pracowników do kilkuset czy zainteresowanie funduszu Black Rock, który może stworzyć kilkaset miejsc pracy. Tendencja będzie się nasilać i Warszawa ma szansę stać się operacyjnym centrum finansowym w tej części Europy — mówi Paweł Panczyj z ABSL, Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych. W stolicy Polski rosną też centra City (prawie 2 tys. osób zajmujących się bezpieczeństwem, IT i HR) czy BNP Paribas (1800 osób). W Krakowie rozwijają się HSBC, State Street (który w tym roku otworzył biuro w Trójmieście i zapowiedział 1 tys. etatów) czy Euroclear, we Wrocławiu UBS czy BNY Mellon, a w Poznaniu — State Street.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska Współpraca Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Goldman Sachs wierzy w Polskę