Google pozwane na 5 mld USD

opublikowano: 03-06-2020, 06:49

Koncern Google, wchodzący w skład grupy Alphabet, stał się obiektem pozwu zbiorowego dotyczącego domniemania naruszenia prywatności. Pozywający domagają się 5 mld USD odszkodowania.

Gigant technologiczny został pozwany we wtorek przed sądem federalnym w San Jose w Kalifornii i jest oskarżony o „tajne i nieautoryzowane gromadzenie danych dotyczących praktycznie każdego Amerykanina za pomocą komputera lub telefonu”.

Google
Google
Bloomberg

Zdaniem wnioskujących, usługi świadczone przez Google śledzą użytkowników nawet gdy korzystają oni z trybu „incognito”. 

Zgodnie ze skargą Google gromadzi dane za pośrednictwem Google Analytics, Google Ad Manager oraz innych aplikacji i wtyczek do witryn, w tym aplikacji na smartfony, niezależnie od tego, czy użytkownicy klikają reklamy obsługiwane przez Google.

Pomaga to koncernowi poznać zarówno znajomych, jak i  hobby, ulubione potrawy, nawyki zakupowe użytkowników, a nawet „najbardziej intymne i potencjalnie zawstydzające rzeczy”, których szukają online.

Wnioskujący żądają 5 tys. USD odszkodowania na użytkownika licząc od 1 czerwca 2016 r. za rzekome naruszenia przepisów federalnych i stanowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, MarketWatch

Polecane