Google przejmuje część biznesu HTC

opublikowano: 21-09-2017, 07:17
aktualizacja: 21-09-2017, 07:17

Potwierdziły się wcześniejsze spekulacje mediów. Gigant internetowy, Google, za którym stoi spółka-matka Alphabet, przejmie część aktywów tajwańskiego producenta smartfonów, koncernu HTC, donosi Reuters.

Amerykański potentat zapłaci za aktywa obejmujące segment smartfonów Pixel około 1,1 mld USD w gotówce. 

HTC M9
fot. Bloomberg

Zgodnie z warunkami umowy, Google pozyska także część licencji o charakterze non-exclusive. HTC z kolei będzie kontynuować prowadzenie swojego biznesu związanego z produkcja telefonów komórkowych.

HTC jest długoterminowym partnerem Google, część analityków ocenia, że tworzone dla Google smartfony Pixel stanowiły około 20 proc. całości dostaw sprzętu HTC.

Ostatnie lata nie były jednak szczególnie udane dla tajwańskiej firmy. Według najnowszych danych sprzedaje ona zaledwie 1 na 10 smartfonów jakie trafiają na globalny rynek. Systematycznie traci ona udziały w rynku na rzecz takich potęg jak Apple czy Samsing, ale również przegrywa z chińską konkurencją.

To druga tego typu transakcja przeprowadzona przez właściciela najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki internetowej i drugie podejście do rynku hardware. Przed pięcioma laty Google przejęło Motorola Mobility za 12,5 mld USD. Mariaż jednak nie trwał długo i w 2015 r. aktywa te zostały odsprzedane chińskiemu Lenovo Group za mniej niż 3 mld USD. 

Handel akcjami HTC na tajwańskiej giełdzie został w czwartek wstrzymany.  Notowania spółki spadają od kilku lat, tylko w tym roku przecena sięga 12 proc. zaś wartość spółki kształtuje się na poziomie 1,9 mld USD. 

Analitycy IDC oceniają, że udział smartfonu Google Pixel w rynku po roku od wprowadzenia do sprzedaży to mniej niż 1 proc. przy zaledwie 2,8 mln sprzedanych egzemplarzy 

 Zamknięcie transakcji, po uzyskaniu stosownych zgód regulatorów, przewidziane jest na początek 2018 r. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane