Google przeszukuje pliki pracowników

Jan Kaliński
opublikowano: 15-11-2006, 00:00

Po wprowadzeniu polskich wersji serwisu Google Video i skrzynki Gmail dla użytkowników mobilnych firma oferuje kolejny produkt.

Google wprowadza na polski rynek rozwiązania Google Search Appliance oraz Google Mini. Zainteresowane firmy mogą wykorzystywać technologię wyszukiwania Google do przeszukiwania swoich wewnętrznych zasobów, włączając w to intranet, bazy danych, aplikacje biznesowe oraz publiczne serwisy internetowe. To odpowiedź na wymagania klientów.

Pomocna dłoń

— Szukając informacji w zasobach firmowych, pracownicy niecierpliwią się, podobnie jak przy przeszukiwaniu internetu. Jeśli trwa to za długo — rezygnują — twierdzi Matt Landeg, przedstawiciel do spraw sprzedaży Google.

Cena najtańszej wersji oprogramowania, która pozwala na przeszukiwanie do 500 tys. dokumentów, wynosi 30 tys. EUR (około 115 tys. zł).

Dla mniejszych

Rozwiązanie Google Mini zostało zaprojektowane z myślą o przeszukiwaniu serwisów internetowych oraz działów firm, a także o potrzebach mniejszych przedsiębiorstw, które chciałyby włączyć technologię wyszukiwania Google do swoich sieci firmowych. Konfiguracja Google Mini ma trwać krócej niż godzinę, a sama aplikacja będzie wymagać minimalnej administracji.

Aplikacja Mini jest dostępna w wielu wersjach. Najtańsza z nich przeszukuje do 50 tys. dokumentów i kosztuje 1995 EUR (ponad 7,5 tys. zł) — obejmuje sprzęt, oprogramowanie oraz 1 rok obsługi technicznej. Inne wersje mogą przeszukiwać do 100, 200 lub 300 tys. dokumentów.

Urządzenie przeszuka wszelkiego rodzaju firmowe dokumenty. Zapewniając bezpieczeństwo danych, odszuka informacje zawarte w portalach korporacyjnych, aplikacjach CRM, ERP, BI oraz w innych systemach. Można je także zastosować poza siecią firmową, np. na stronie WWW przedsiębiorstwa.

Przy tak dużej liczbie dokumentów, jaka dziś znajduje się w firmach, skatalogowanie ich niewiele daje. Dostęp do nich jest bardzo trudny, a przeszukiwanie każdego z katalogów nieekonomiczne. Według Matta Landema, trzeba zmienić sposób myślenia. Rozwiązaniem jest zrezygnowanie z katalogowania informacji i przeszukiwanie ich przez skuteczną wyszukiwarkę. Działalność firmy Google skierowana do biznesu odnotowała w zeszłym roku wzrost o 100 procent — firma ma obecnie ponad 4 tys. klientów na świecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jan Kaliński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Technologie / Google przeszukuje pliki pracowników