Google stoi w obliczu rekordowej kary

Katarzyna ŁasicaKatarzyna Łasica
opublikowano: 2016-05-16 13:39

Google może zapłacić rekordową karę za naruszanie przepisów antymonopolowych w Unii Europejskiej, informuje brytyjski „The Sunday Telegraph”.

Unia Europejska oskarżyła Google o promowanie własnych usług zakupowych w wynikach wyszukiwania ze szkodą dla konkurencji. Proces w tej sprawie toczy się już od 2010 r.

Jak podaje gazeta Komisja Europejska poinformuje o wysokości najprawdopodobniej w przyszłym miesiącu.

O prócz kary finansowej Google będzie musiał zaprzestać manipulacji wynikami wyszukiwania i faworyzowania własnych usług kosztem rywali.

Komisja Europejska może nałożyć karę w wysokości do 10 proc. wartości rocznej sprzedaży firmy, która w przypadku Google wyniosłaby ponad 6 mld EUR. Dotychczas najwyższy wymiar kary nałożony przez KE za łamanie przepisów antymonopolowych musiał ponieść w roku 2009 producent chipów Intel, który zapłacił 1,1 mld EUR.

Bloomberg