"Google Tax" ma chronić hiszpańskie gazety

AR
opublikowano: 03-11-2014, 15:36

Hiszpania przeforsowała tzw. ‘Google Tax” – nowe prawo, które nakłada na strony internetowe opłaty od kopiowanych treści chronionych prawem autorskim, donosi The Guardian.

Nowy przepis, który wejdzie w życie od początku przyszłego roku, wymierzony jest głównie w Google News – tzw. agregator wiadomości z serwisów informacyjnych. Zaostrzone regulacje dotyczą zarówno linków do zewnętrznych artykułów, jak i ich fragmentów. Opłaty pobierać będzie organizacja reprezentująca hiszpańskie dzienniki papierowe – Stowarzyszenie Wydawców Hiszpańskich Dzienników (Asociación de Editores de Diarios Españoles - AEDE).

Madrycki rząd chce w ten sposób chronić rodzime media, głównie gazety, które publikują swoje treści on-line. Zarzucają one amerykańskiemu monopoliście, że zarabia na serwisie, który wykorzystuje zdobyte przez nich informacje, nie zatrudniając przy tym nawet jednego reportera. Google broni się, że w ten sposób przyczynia się do zwiększenia oglądalności serwisów informacyjnych. W Niemczech, gdy jakiś czas temu wprowadzono podobną formę ochrony własności intelektualnej, internetowe serwisy informacyjne same zglosiły się do Google'a z prośbą o ponowne umieszczenie ich wiadomości w pasku newsów wyszukiwarki internetowej. Powodem był nagły, drastyczny spadek ruchu na ich stronach.

Bloomberg
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane