Google zaprojektował własne auto

Wygląda trochę jak zabawka, ale bez problemów porusza się po drodze.

Przestrzeni w środku nie brakuje, bo to auto bez kierownicy, pedałów i tradycyjnej deski rozdzielczej. Internetowy potentat od wielu lat rozwija projekt autonomicznych samochodów, które nie potrzebują kierowcy.

Zobacz więcej

FOT. Google

Do tej pory korzystał jednak z konstrukcji dostępnych na rynku i produkowanych przez koncerny motoryzacyjne. Google wkładał swoją technologię m.in. do zmodyfikowanej toyoty prius. Teraz ma swoją konstrukcję. Mały samochodzik sterowany jest oprogramowaniem Google’a. Pasażer musi tylko nacisnąć przycisk i rusza w drogę. Użytkownik wybiera adres docelowy i jest tam dowożony.

Auto rozpędza się do 40 km/h. Sergey Brin, współzałożyciel Google’a, powiedział, że koncern planuje 100-200 takich w pełni autonomicznych prototypów. Samochody mają dwa miejsca siedzące i wyposażone są w dodatkowe elementy zapewniające bezpieczeństwo, chodzi m.in. o specjalną pianę w zderzakach. Koncern współpracował z partnerami z Detroit, mekką amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego, a także z Niemiec i Kalifornii.

Google ma sporo rywali w tym wyścigu, nad autonomicznymi autami pracują także m.in. koncerny General Motors, Volvo Cars i Nissan Motor. Egil Juliussen, analityk firmy badawczej IHS Automotive, szacuje, że do 2035 r. na świecie będzie jeździło 11,8 mln takich samodzielnych pojazdów, a do 2050 r. prawie wszystkie auta staną się autonomiczne. Prace nad inteligentnymi samochodami trwają, ale nie chodzi tylko o wygodę przewożonych osób. Kluczową kwestią jest poprawa bezpieczeństwa na drogach.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2012 r. na drogach całego świata zginęło 1,3 mln osób — wypadki drogowe są na dziewiątym miejscu na liście najczęstszych powodów śmierci ludzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Po godzinach / Google zaprojektował własne auto