Czytasz dzięki

Gorące krzesło prezesa Netii

Adam Sawicki przestanie być prezesem Netii. Plotki mówią, że wybiera się do T-Mobile.

Funkcja prezesa Netii to gorące krzesło. Adam Sawicki był prezesem spółki niecałe dziewięć miesięcy. Wczoraj zrezygnował ze stanowiska — ustalił nieoficjalnie „Puls Biznesu” (do czasu zamknięcia tego wydania nie pojawił się oficjalny komunikat).

Zobacz więcej

Adam Sawicki

Marek Wiśniewski

Zobacz także

— Bez komentarza — mówi Adam Sawicki.

Plotki o możliwej zmianie na fotelu prezesa krążyły po rynku od miesięcy — mówiło się o konflikcie prezesa z radą nadzorczą. Headhunterzy kontaktowali się z menedżerami z rynku telekomunikacyjnego w sprawie objęcia stanowiska prezesa Netii, w pewnym momencie rynek obiegła informacja, że szefem Netii zostanie Grażyna Piotrowska-Oliwa. Zbigniew Jakubas, największy akcjonariusz Netii, deklarował poparcie dla Adama Sawickiego i zaprzeczał wszystkim plotkom o konflikcie pomiędzy właścicielem a prezesem. Wczoraj nie chciał rozmawiać z „PB”, nie uzyskaliśmy też komentarza MCI, kolejnego znaczącego akcjonariusza. Odkąd kontrolę nad spółką przejęli nowi właściciele, telekom przeprowadza ostre cięcia kosztów pod hasłem Netia light.Zwolnienia obejmą nawet 400 osób, czyli 25 proc. załogi. Wcześniej firma zwolniła już 200 osób. Netia upraszcza strukturę, zmniejsza liczbę dyrektorów, ogranicza pensje. Restrukturyzacja ma przynieść 50 mln zł oszczędności w tym roku. Nic dziwnego — spółka pokazuje w ostatnich miesiącach słabe wyniki, pogarszają się przychody i rentowność. Netia dzieli się też na obszar klientów biznesowych oraz detalicznych, co rynek interpretuje jako przygotowanie do sprzedaży poszczególnych segmentów inwestorom zewnętrznym. Adam Sawicki to menedżer z wieloletnim doświadczeniem na rynku telekomunikacyjnym. Karierę zawodową rozpoczynał w szwedzkiej Telii, w ostatnich latach był prezesem spółki Ruch Internet oraz członkiem zarządu KGHM. W latach 2008- -11 integrował oddziały GTS z pięciu krajów w GTS Central Europe. W ubiegłym roku GTS został przejęty przez T-Mobile. To nasila plotki, że Adam Sawicki ma zostać prezesem T-Mobile. Na tym stanowisku jest wakat od trzech miesięcy, po tym jak po czterech latach zrezygnował Miroslav Rakowski.

Tymczasowym prezesem został Zacharias Piperidis.

W tym samym czasie zrezygnował też Grzegorz Bors, odpowiedzialny w zarządzie za marketing. T-Mobile od wielu miesięcy szuka następcy Rakowskiego. Na giełdzie nazwisk pojawiało się mnóstwo osób ze śmietanki rynku telekomunikacyjnego: od Krzysztofa Kiliana, poprzez Mirosława Godlewskiego, Bertranda Le Guerna po Piotra Muszyńskiego. Osoby, z którymi udało nam się skontaktować, zaprzeczały, by planowały pokierować T-Mobile. Na rynku mówi się o tym, że Miroslav Rakowski nie chciał dłużej kierować spółką, którą czeka ostra restrukturyzacja. Adam Sawicki dokonywał tego i w Netii, i GTS.

 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane