Gorąco na rynku gruntów inwestycyjnych

opublikowano: 12-02-2019, 12:30

Firma doradcza JLL przewiduje, że deweloperzy w 2019 r. nadal będą kupować grunty pod biura. Na topie są też hotele.

Deweloperzy w polskich metropoliach zamknęli poprzedni rok wynikiem blisko 65 tys. sprzedanych mieszkań. To rezultat o 11 proc. słabszy niż rok temu, ale jednocześnie drugi najlepszy wynik w historii polskiej branży deweloperskiej. Mieszkaniówka wciąż boryka się z problemami niedoboru siły roboczej w budownictwie, skokowym wzrostem  kosztów wykonawstwa i materiałów, a także coraz mniejszą dostępnością atrakcyjnych działek. Popycha to deweloperów w kierunku ekspansji na inne regiony.

Zobacz więcej

Budowlańcy

Udany rok zaliczył rynek biurowy. Wzbogacił się o 744 tys. mkw., w tym ponad 500 tys. mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą. Eksperci JLL przewidują, że wysoka aktywność najemców i spadający wskaźnik pustostanów będą sprzyjały dalszemu zainteresowaniu zakupami gruntów oraz starszych budynków z możliwością ich rewitalizacji.

Zdaniem Daniela Puchalskiego, dyrektora działu gruntów inwestycyjnych w JLL, 2018 r. pokazał też drzemiący potencjał w branży hotelowej. Wzrost turystyki biznesowej pociągnął za sobą zainteresowanie ze strony zagranicznych sieci. Prognozuje on, że w ciągu trzech lat liczba miejsc noclegowych w Polsce powinna zwiększyć się o 30 proc.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu