Górnik Zabrze ma nowego inwestora

Maria Trepińska
opublikowano: 15-06-1999, 00:00

Górnik Zabrze ma nowego inwestora

Właściciel wyda na rozwój klubu 10 mln zł i poczeka trzy lata na dochody

TRANSAKCJA WIĄZANA: Będzie to transakcja wiązana. Nie zamierzam definitywnie wycofać się z Górnika, ale nic więcej nie powiem — zaznacza Stanisław Płoskoń, dotychczasowy prezes Górnika Zabrze, związany z tym klubem od wielu lat. fot. ARC

Do końca czerwca zostanie sfinalizowana sprzedaż Sportowej Spółki Akcyjnej Górnik Zabrze. Stanisław Paszyński, przedsiębiorca z Pomorza, zapłaci prawdopodobnie Stanisławowi Płoskoniowi 1 mln DEM (około 2,1 mln zł) za 80 proc. akcji zabrzańskiej spółki. Do kogo będzie należało pozostałe 20 proc. — jeszcze nie wiadomo.

Na razie warunki umowy wstępnej, podpisanej przez dwóch biznesmenów, utrzymywane są w tajemnicy. Dopiero po jej sfinalizowaniu, po WZA PZPN, które odbędzie się 28 czerwca, strony zamierzają podać szczegóły. Ile i za co zapłaci Stanisław Paszyński? Prezes Górnika Zabrze zdecydowanie zaprzecza, że chodzi o pieniądze.

Walka o znak

Nabycie przez Stanisława Paszyńskiego 80 proc. akcji Górnika Zabrze oznacza w praktyce, że będzie on miał prawo przede wszystkim do używania znaku klubu (obiekty sportowe należą do miasta). Nie wiadomo, czy transakcja dotyczy także zawodników klubu.

Przyszły właściciel sportowej spółki nie ukrywa natomiast, że dla niego jest to kolejny biznes, który po dwóch-trzech latach powinien przynosić dochody. Deklaruje, że na początku zainwestuje w klub 10 mln zł. Zapowiada także inwestycje w mieście, m.in. budowę parku wodnego i osiedla mieszkaniowego.

— Na razie oficjalnie nic nie wiemy o planach Stanisława Paszyńskiego. Odbyło się tylko jedno kurtuazyjne spotkanie — mówi Maciej Śliwa, wiceprezydent Zabrza.

Rosnące wymagania

Piłkarze trenują w obiektach należących do gminy. Po przekształceniu klubu w spółkę akcyjną władze miasta przekazały jej w nieodpłatne użytkowanie obiekty sportowe oraz zwolniły z podatku od nieruchomości.

— Umowa na ten rok nie została jeszcze podpisana, ponieważ prezes Płoskoń oczekiwał od nas także środków na remonty oraz utrzymanie obiektów — dodaje prezydent Śliwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Górnik Zabrze ma nowego inwestora