Gorsze rekomendacje nie zaszkodziły GPW

Po czwartkowej korekcie warszawska giełda rozpoczęła nowy tydzień od zwyżek, do czego przyczyniły się stawiające w korzystnym świetle polską gospodarkę komentarze globalnych banków.

W południe WIG20 zyskuje 0,7 proc., ciągnięty w górę przez zapowiedzi banku JP Morgan, że już w maju może dojść do obniżki stóp NBP. Jak dodaje BNP Paribas, w wyniku pokryzysowych przeobrażeń Polska już w przyszłym roku będzie eksporterem netto. W rezultacie w zakupach akcji notowanych przy Książęcej nie przeszkodziły nawet lekkie pogorszenie nastrojów na parkietach zachodnioeuropejskich i niezbyt korzystne rekomendacje brokerów dla największych spółek. Niekorzystne raporty DI Investors nie zniechęciły kupujących papiery spółek paliwowych. Notowania PKN Orlen odbijają się z pięciomiesięcznych minimów (+1,5 proc.), a kurs Lotosu zyskuje 1,0 proc., po tym jak biuro wydało zalecenia brzmiące odpowiednio „neutralnie” i „redukuj”.

Trwające od połowy kwietnia odbicie kontynuują notowania KGHM (+2,4 proc.). Rekomendację dla spółki ze "sprzedaj" do "trzymaj" podniósł DM IDMSA. Nieznacznie, do 144,5 zł, obniżył jednak cenę docelową. Z okolic dziewięciomiesięcznych minimów na trwałe odbić się próbują notowania PKO BP (+0,6 proc.). Ten sam broker obniżył wycenę papierów banku do 38,0 zł z 41,6 zł. Dalej zaleca jednak kupno akcji.

Szóstą zwyżkę w ciągu ostatnich siedmiu sesji notują oba indeksy średnich spółek. mWIG40 zyskuje 0,5 proc., a sWIG80 utrzymuje się 0,1 proc. nad kreską. Do wyraźnych spadków wróciły jednak notowania spółek zza wschodniej granicy. WIG Ukraine traci 1,7 proc., ciągnięty przez 3,8 proc. przecenę Kernela. Sił do odrabiania strat z kwietniowego załamania brak kupującym papiery Astarty (-1,0 proc.). Wycenę jednej akcji spółki z 78 zł do 60,8 zł obniżyło Wood&Company. Mimo to zalecenie biura poszło do góry i brzmi "kupuj". Punkt równowagi usiłują znaleźć notowania Agrotonu (-3,7 proc.), którymi na ostatnich kilkunastu sesjach wstrząsnęły obawy o płynność finansową. Agencja Fitch obniżyła rating IDR Agrotonu z B- do CCC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane